Ana içeriğe atla

Kazein Bazlı Polimerler

Qmilk firmasının başarıya doğru yolculuğu


Yaklaşık bir sene kadar süre önce, bioplastics MAGAZINE dergisinde Qmilk adlı firmanın süt proteini ve kazeinden tekstil lifleri üretilmesi konusunda yenilikçi ve özgün bir teknoloji geliştirmesiyle ilgili yayınlanan makaleyi sizlerle paylaşmıştık. Geliştirilen ürünler arasında giyim, ev tekstili, endüstriyel uygulamalar ve tıbbı ekipmanlar gibi çeşitli uygulamalar için tekstil lifleri bulunuyor. Ek olarak firma lif dışı uygulamalar için farklı tür polimerler üzerinde de çalışıyor. Bioplastics MAGAZINE dergisi, Hanover, Almanya'daki Qmilk tesisini ziyaret etti.

Nasıl başladı


Başlangıç fikri satış için uygun olmayan ve şu andaki kanunlara göre gıda olarak da kullanılamıyan saf sütten elde edilen kazeini kullanmaktı. Sadece Almanya'da her yıl 1.9milyon tonluk süt atılmak durumunda kalıyor. Dünya çapında ise her yıl 100 milyon tondan fazla süt atılıyor. Bu gıda olmayan süt olarak da ifade edilebilecek olan malzeme Qmilk'in ana hammaddesi oldu.

Bremen'de bulunan Elyaf Enstitüsü (Fibre Institute) içinde yapılan ilk denemelerden sonra, Qmilk bazı yatırımcılardan para toplayarak 3000m2'lik bir binada üretim tesisi kurdu. Bu tesis içerisinde ofisler, laboratuvarlar ve içinde bazı enjeksiyon kalıplama makinelerinin ve çift vidalı ekstrüderlerin de bulunduğu küçük bir teknoloji merkezi kuruldu.

Pilot tesis

Qmilk pilot tesisinin görüntüsü

Yeni ve oldukça etkileyici olan ise devasa pilot üretim tesisiydi (Resim 1). Üç kattan oluşan bu ünite yıllık 1000 tonluk elyaf ya da diğer uygulamalar için granül üretimi için gerekli bütün ekipmanları içeriyor. Üretim prosesi üçüncü katta süt tozu için besleme kutuları ve diğer bileşenlerin dozajlamaları ile başlıyor. Bir alt katta 30mm Leistritz çift vidalı karıştırıcılar bulunuyor ve karışım daha sonra ya eğirme kalıplarına ya da granüle edici kısımlara ekstrüde ediliyor. En alt katta ise, eğrilmiş elyaf filamentleri diziliyor ve ısıtılmış silindirlerle uzatılıyor.

Hammaddeler


Firmanın kurucusu ve aynı zamanda CEO'su olan Anke Domaske gıda olmayan toz haline getirilmiş sütün süt firmalarından toplandığını belirtiyor. Fakat uzun vadede direk olarak çiftçilerden toplanılması hedefleniyor. Qmilk collect adlı özel firmada hali hazırda kurulmuş ve faaliyetlerini başlatmaya hazırlanıyor. Anke Domaske 2016 yılında ise firmanın kendi kazein üretim tesisini kurmayı hedeflediğini belirtiyor.

Telem olarak eğer bir süt bozulursa ve daha fazla gıda olarak kullanılamayacak ise, süt firmalarında ve ya çiftliklerde özel tanklarda toplanıyor. Daha sonra süt ekşileniyor ve ekşi sütün iki fazı olan kesik süt suyu ve pıhtı (curd) ayrılıyor. Daha sonra bu pıhtı biyopolimerin üretilmesinde kullanılan kazeini içeren süt tozu haline getiriliyor.

Peki sütün yağı ve şekerine ne oluyor? Ürün müdürü olan Ines Klinger, atıkları maksimum değerlendirme hedefi kapsamında bu kısımların da değerlendirileceğini belirtiyor.

Elyaflar


Pilot tesis bazı özel reçetelerin ve yen tür polimerlerin geliştirilmesi için kullanılıyor. Elyaflar için 3.3 ve 6.1 dtex seviyeleri standard olarak üretiliyor. Anke Domaske firmalarının 1.7 dtex üretimi gerçekleştirdiğini gururla belirtiyor. Elyafların ipliğe dönüştürülmesi ise müşteriler tarafından gerçekleştirilecek. 

Elyafların boyanması da hiçbir problem teşkil etmiyor. Hatta bunun aksine kazeinin boya pigmentleriyle çok iyi karışabildiği biliniyor. Bu sebeple kazein boya endüstrisi tarafından ticari olarak kullanılan maddeler arasında bulunuyor.

Qmilk tesisinin üretim hacmini yükseltmek konusunda da oldukça hızlı bir şekilde çalışıyor. An itibariyle 300'den fazla tekstil müsterisi kazein bazlı elyaflar ve iplikler için sırada bulunuyor. Bu isteklerin yaklaşık yarısı %100 Qmilk elyafları kullanmakla ilgilenirken, %50'si ise karışım haldeki elyaflarla ilgileniyor.

Malzemenin kullanım alanları arasında giyim sektörünün yanı sıra, ev tekstili, teknik tekstiller ve hatta lastiklerde güçlendirici lifler olarak kullanılması yönünde araştırmalar da devam ediyor.

Plastik


Qmilk-polimeri sadece elyaf üretiminde kullanılmıyor. Pilot tesiste elyaf üretim işlemi kenara ayrılıp granül üretim kısmı da devreye sokulabiliyor. Reçeteye ve işleme parametrelerine göre, farklı özelliklere sahip çok çeşitli plastik hammadde türevlerinin de üretilmesi mümkün. Bu durum da kesinlikle araştırma ve geliştirme alanlarının başında geliyor.

Hem elyaflar hem de plastiklerin ortak özellikleri arasında:

-biyobazlı atıklardan üretilmeleri
-antibakteriyel özelliğe sahip
-yanmazlık özelliği
-kimyasal direnç
-diğer biyopolimerler ile karşılaştırıldığı zaman düşük yoğunluk, 1.127g/cm3
-düşük erime sıcaklığı (erime ve soğuma sırasında enerji avantajı, düşük döngü zamanları)

İleriye Bakış


Anke Domaske ve büyüyen ekibi gelişim yolunda sıkı çalışıyor ve oldukça hevesliler. Pilot tesislerinin tam kapasiteyle çalışmasını gelecek senenin başı itibariyle öngörüyorlar. Sürekli bir şekilde yeni reçeteler geliştirmek ve üretim sistemini optimize etmek ise diğer büyük hedefler. Qmilk'i daha sürdürülebilir hale getirmek en önemli amaç. Hala harcanmakta olan sütün kendi içindeki suyun proseste kullanılması yönündeki çalışmalar da bu konuda bir örnek.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.