Ana içeriğe atla

Soma firması yenilikçi su filtresinin üretimi için biyoplastik kullanıyor

Biyoplastikten yapılan ödüllü su filtresi


Willich- Ekim 2014 - Soma dünyada ilk defa doğal kaynaklardan üretilen su filtresini tasarlardı. Filtrenin üretiminde kullanılan biyoplastik malzemesi ise FKuR firmasının Fraunhofer UMSICHT ortaklığında geliştirdiği Bio-Flex adlı bir malzeme.

Bio-Flex S9533 filtre ünitesi ve hindistan cevizi kabuğundan aktif karbon

Her şey Mike Del Ponte adlı Soma'nın kurucusunun bir akşam yemeği partisinde, şık masada bulunan ucuz plastik su filtresini gönülsüz bir şekilde değiştirmesiyle başladı. Bunu yapmak yerine, filtrelenmiş suyu şık bir şarap karafına dökmeye karar verdi.

Karafı doldurma esnasında, sürahinin kapağı düştü ve su mutfak yüzeyine döküldü.  Soma fikri de tam bu anda ortaya çıktı: saf ve modern tasarımı sürdürülebilir ve bütünsel bir yaklaşımla birleştirmek. Fakat bütün bu gereksinimleri karşılamak çok basit değildi.

Soma'nın tasarımcıları filtre ünietisi için uygun malzemeyi bulmak adına uzun zaman harcadılar. Malzeme hem fonksiyonel olması gerekiyordu, hem de bertaraf edildiğinde biyobozunur ve yenilenebilir kaynaklardan oluşmalıydı. Sona sonunda aradığını biyoplastik uzmanı FKuR firmasında buldu. Soma filtresinin üretiminde kullanılan Bio-Flex S9533 malzemesi FKuR ve Fraunhofer UMSICHT ortaklığında geliştirildi ve PLA (polilaktik asit) bazlıydı.

Soma su filtresi: Cam karaf ve biyoplastikten yapılmış su filtresi
Fraunhofer UMSICHT kurumundan Hendrik Roch, kendileri için önemli olan hususun konvansiyonel enjeksiyon kalıplama ekipmanlarında işlenebilecek bir malzeme geliştirmek olduğunu belirtti. Fakat saf PLA hem rijit hem de göreceli olarak daha düşük darbe mukavemetine sahipti. Akıllı bir kampaund reçetesiyle ve özel kampaund yapma teknolojisiyle bütün bu özelliklere sahip bir PLA kampaund malzeme ortaya çıkmış oldu.

Filtre ünitesinin dış tarafı biyobozunur Bio-Flex S9533 malzemesinden yapılıyorken içinde hindistan cevizi kabuklarından elde edilen emici karbon bulunuyor.

Müşteriler Soma firmasından her 60 günde bir taze bir filtre ediniyorlar. Satılan her bir filtre için, Soma kar gütmeyen bir organizasyon olan ve ihtiyacı olanlara temiz içme suyu tedarik eden 'charity:water' (su bağışı) kurumuna bağış yapıyor. Böylece Soma filtresi, firma kurucusu Mike Del Ponte'nin şık ve sürdürülebilir ve aynı zamanda topluma da kazandıran bir tasarımın bütün gereksinimlerini karşılıyor.

Filtrenin klorin, tat ve koku gibi su kalitesini etkileyen faktörleri azalttığı kanıtlanmış ve 42 nolu NSF/ANSI standardına göre Su Kalitesi Kurumu'nun bütün gereksinimlerini de karşılıyor.

Soma su filtresi: Cam karaf ve biyoplastikten yapılmış su filtresi

Soma hakkında


2012 yılında Mike Del Ponte (Sparkseed), Ido Leffler (Yes To), ve Rohan Oza (vitaminwater & smartwater) tarafından kurulan firma Aralık 2012'de yatırım toplama kampanyası başlattı ve kampanyalarının ilk 9 gününde 100bin dolar topladılar. 2013 yılında Inc.Magazine Soma'yı 'en cesur firmalar'dan biri olarak gösterdi. Fast Company ise firmayı '2012'nin en iyi tasarım hikayeleri' arasında duyurdu. Soma firmasının merkezi Kaliforniya'nın San Francisco kentinde bulunuyor.

FKuR hakkında


FKuR firması, esnek ambalaj çözümleri ve teknik uygulamalar konusunda dünyanın lider biyoplastik-kampaud üreticileri arasında bulunuyor. FKuR'un ürettiği ürün çeşitleri arasında; Bio-Flex, Biograde, Fibrolon ve Terralene ürünleri yanında çeşitli biyobazlı ürünlerinin dağıtıcılığı bulunuyor.

Firma Türkiye'de Kumru Kimya şirketi tarafından temsil ediliyor.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.