20 Ekim 2014 Pazartesi

Soma firması yenilikçi su filtresinin üretimi için biyoplastik kullanıyor

Biyoplastikten yapılan ödüllü su filtresi


Willich- Ekim 2014 - Soma dünyada ilk defa doğal kaynaklardan üretilen su filtresini tasarlardı. Filtrenin üretiminde kullanılan biyoplastik malzemesi ise FKuR firmasının Fraunhofer UMSICHT ortaklığında geliştirdiği Bio-Flex adlı bir malzeme.

Bio-Flex S9533 filtre ünitesi ve hindistan cevizi kabuğundan aktif karbon

Her şey Mike Del Ponte adlı Soma'nın kurucusunun bir akşam yemeği partisinde, şık masada bulunan ucuz plastik su filtresini gönülsüz bir şekilde değiştirmesiyle başladı. Bunu yapmak yerine, filtrelenmiş suyu şık bir şarap karafına dökmeye karar verdi.

Karafı doldurma esnasında, sürahinin kapağı düştü ve su mutfak yüzeyine döküldü.  Soma fikri de tam bu anda ortaya çıktı: saf ve modern tasarımı sürdürülebilir ve bütünsel bir yaklaşımla birleştirmek. Fakat bütün bu gereksinimleri karşılamak çok basit değildi.

Soma'nın tasarımcıları filtre ünietisi için uygun malzemeyi bulmak adına uzun zaman harcadılar. Malzeme hem fonksiyonel olması gerekiyordu, hem de bertaraf edildiğinde biyobozunur ve yenilenebilir kaynaklardan oluşmalıydı. Sona sonunda aradığını biyoplastik uzmanı FKuR firmasında buldu. Soma filtresinin üretiminde kullanılan Bio-Flex S9533 malzemesi FKuR ve Fraunhofer UMSICHT ortaklığında geliştirildi ve PLA (polilaktik asit) bazlıydı.

Soma su filtresi: Cam karaf ve biyoplastikten yapılmış su filtresi
Fraunhofer UMSICHT kurumundan Hendrik Roch, kendileri için önemli olan hususun konvansiyonel enjeksiyon kalıplama ekipmanlarında işlenebilecek bir malzeme geliştirmek olduğunu belirtti. Fakat saf PLA hem rijit hem de göreceli olarak daha düşük darbe mukavemetine sahipti. Akıllı bir kampaund reçetesiyle ve özel kampaund yapma teknolojisiyle bütün bu özelliklere sahip bir PLA kampaund malzeme ortaya çıkmış oldu.

Filtre ünitesinin dış tarafı biyobozunur Bio-Flex S9533 malzemesinden yapılıyorken içinde hindistan cevizi kabuklarından elde edilen emici karbon bulunuyor.

Müşteriler Soma firmasından her 60 günde bir taze bir filtre ediniyorlar. Satılan her bir filtre için, Soma kar gütmeyen bir organizasyon olan ve ihtiyacı olanlara temiz içme suyu tedarik eden 'charity:water' (su bağışı) kurumuna bağış yapıyor. Böylece Soma filtresi, firma kurucusu Mike Del Ponte'nin şık ve sürdürülebilir ve aynı zamanda topluma da kazandıran bir tasarımın bütün gereksinimlerini karşılıyor.

Filtrenin klorin, tat ve koku gibi su kalitesini etkileyen faktörleri azalttığı kanıtlanmış ve 42 nolu NSF/ANSI standardına göre Su Kalitesi Kurumu'nun bütün gereksinimlerini de karşılıyor.

Soma su filtresi: Cam karaf ve biyoplastikten yapılmış su filtresi

Soma hakkında


2012 yılında Mike Del Ponte (Sparkseed), Ido Leffler (Yes To), ve Rohan Oza (vitaminwater & smartwater) tarafından kurulan firma Aralık 2012'de yatırım toplama kampanyası başlattı ve kampanyalarının ilk 9 gününde 100bin dolar topladılar. 2013 yılında Inc.Magazine Soma'yı 'en cesur firmalar'dan biri olarak gösterdi. Fast Company ise firmayı '2012'nin en iyi tasarım hikayeleri' arasında duyurdu. Soma firmasının merkezi Kaliforniya'nın San Francisco kentinde bulunuyor.

FKuR hakkında


FKuR firması, esnek ambalaj çözümleri ve teknik uygulamalar konusunda dünyanın lider biyoplastik-kampaud üreticileri arasında bulunuyor. FKuR'un ürettiği ürün çeşitleri arasında; Bio-Flex, Biograde, Fibrolon ve Terralene ürünleri yanında çeşitli biyobazlı ürünlerinin dağıtıcılığı bulunuyor.

Firma Türkiye'de Kumru Kimya şirketi tarafından temsil ediliyor.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder