Ana içeriğe atla

Corbion PLA hammaddesini Kumru Kimya Tedarik Ediyor

Son yıllarda pazar payı her sene daha fazla artmakta olan biyoplastik çeşitlerinin üreticileri konusunda da rekabet gittikçe artıyor. Biyoplastikler, temel olarak biyobazlı ve biyobozunur özellikte olanlar ve sadece biyobazlı olanlar olarak ayrılıyorlar. 2020 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan elde edilen biyobazlı hammaddeler konusunda özellikle de Coca Cola'nın başlattığı biyo-PET kaynaklı bitkişişelerin yaygınlaşmasıyla eksponansiyel bir artış bekleniyor. Bunların ek olarak, biyobozunur ürünler pazarında da özellikle de Güney Avrupa'da başlayan akımla birlikte yaygınlaşan biyobozunur hammaddelerin her geçen sene pazar payını daha çok arttırdığı görülüyor.

Bahsi geçen biyobozunur hammaddeler arasında en ön plana çıkanı Polilaktik asit (PLA) olarak gözüküyor. PLA günümüzde naylon poşetlerde, alışveriş poşetlerinde, tek kullanımlık gıda ambalajlarında, biyo-atık torbalarında, tarım malç filmlerinde gibi biyobozunurluk/kompostlanabilirlik fonksiyonunun bir katma değer kattığı uygulamalarda sıkça kullanılıyor. Bu bağlamda büyük firmaların artan talebe karşı PLA arzını arttırmak yönünde yatırımları ve çalışmaları da hızla devam ediyor. Son yıllara kadar PLA arzını karşılayan en önemli firmalardan biri Amerika'da merkezi bulunan ve üretim yapan Natureworks şirketi oldu. Şirket dünyadaki PLA arzının büyük bir kısmını karşılasa da kapasitesi yeterli olmamakla birlikte bazı uygulamalar için üretilen polimerlerin teknik özelliğinin de yeterli olmadığı gözüküyor.

Bütün bu şartlar altında Corbion adlı Hollanda merkezli laktik asit üreticisi firma da yatırımlarına hız kazandırarak Tayland'da PLA üretim fabrikasının devreye soktu. Corbion firması Natureworks'ten farklı olarak PLA malzemesini kopolimer değil homopolimer olarak da tedarik edebiliyor. Bu önemli gelişme sayesinde PLA malzemesinin kullanım alanları da önemli ölçüde artabiliyor. PLA homopolimer halindeyken normalde 40-50C seviyelerinde olan ısıya dayanma seviyesi 130C'lere kadar artabiliyor. Bu özellik sayesinde sıcak yemek ve içecek servisinde de PLA kullanımı mümkün hale gelebiliyor.

Corbion PLA hammaddesinin dağıtımı dünya çapında Biyoplastik uzmanlığıyla bilinen Alman FKuR Kunststoff firması tarafından gerçekleştiriliyor. Alman firmanın Türkiye'deki temsilcisi olan Kumru Kimya firması ise bu malzemelerin Türkiye'deki dağıtıcılığını üstleniyor.

Corbion firmasının sunduğu temel PLA hammadde çeşitlerine dair teknik bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://biyoplastik.com.tr/polilaktik-asit-pla.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…