Ana içeriğe atla

Yeni Levha PLA film Uygulamaları

Polonya'nın Bydgoszcz kentinde bulunan Chemical Works NITRO-CHEM S.A şirketi, Corbion Purac ile işbirliği yaparak, rijit ve termoform kalıplamaya uygun ambalajlar için TRINIFLEX marka adlı levha şeklimde PLA filmleri geliştiriyor. İşbirliği 2014 yılında et ambalaj endüstrisi gibi bazı hedef uygulamalarla başladı. Filmler Corbion Purac'ın üretimini gerçekleştirdiği PLA malzemesinden üretiliyor. Corbion firması ambalaj pazarına levha film ekstrüzyonu için uygun olan farklı çeşitlerde PLA hammaddeleri sundu. Çift tarafa gerdirilmiş PLA filmlerden (BOPLA) farklı olarak, Triniflex film çeşitleri mekanik özellikleri, kalınlık profili ve mükemmel ısıyla yapışma performansıyla ayrılıyor. Düşük kalınlığa sahip (25-70um)Triniflex PLA filmleri flekso ters baskı ve kalın kompostlanabilir malzemelere laminasyon açısından da uygun ve mükemmel derecede optik baskı özellikleri sağlıyor. Filmler ambalaj endüstrisinde kullanılan standart teknolojiler ile başarılı bir şekilde üretilebiliniyor.

Firma şu anda, rijit ve termoform ambalaj uygulamalarında, Triniflex PLA filmleri için iki uygulama konsepti üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bunu yaparken de Corbion Purac'ın yüksek kalitedeki PLA malzemesini Nitro-Chem S.A.'nın mükemmel derecede özgün levha film ekstrüzyon teknolojisiyle birleştiriyorlar:

Biyo-kaynaklı lifli malzemelerden (kağıt hamuru, şeker ve ya palmiye ağacı lifleri hamuru gibi) üretilen kompozit rijit tepsilerin Triniflex levha PLA filmleriyle (25-70um) laminasyonu.

Termoformlanabilir Triniflex levha PLA filmlerinin (25-70um) baskı için optimize edilmiş kalın (200-400um) PLA ve ya diğer kalın kompostlanabilir filmlerle kaplanması.

Levha çekimi olarak da bilinen yönlendirilmemiş PLA filmlerinin üretilmesi sürecinde, eritilmiş malzeme katmanı düz bir nozıldan dönen ve suyla soğutulan bir merdaneye ekstrüde ediliyor. Levha PLA filmi üretilirken, malzeme dikkatli bir şekilde ön kurutmadan geçmeli ve kalınlık ve oluşan ağın yönü de dikkatli bir şekilde takip edilmeli. PLA'nın bazı özgün özellikleri sebebiyle, levha çekme makinelerinde işlenebilmeleri için özel teknik çözeltiler de gerekiyor. Yüksek orandaki rijitliği ile birlikte mükemmel optik özelliği, ambalaj uygulamalarında PET, PVC, HIPS ve ya selüloz türevlerine alternatif olarak bu malzemenin kullanımına olanak sağlıyor.

Yönlendirilmemiş levha PLA filmleri mükemmel bükülme açısının tutulması (twist-angle retention) ve ölü kat yeri açısının tutulması (deadfold-angle retention) özelliklerine sahipler. Bu özellikler selüloz filmler ile karşılaştırıldığında rekabet edebilir düzeydeyken, diğer termoplastik malzemelere göre ise %20'ye kadar daha iyi durumdadır.

PLA levha filmin diğer termoplastik ve selüloz bazlı malzemelerle karşılaştırılması

Levha PLA filmleri aroma, çözücü moleküller ve yağlar için de oldukça iyi bir bariyer sağlar. Örneğin d-linonene'ye karşı bariyer özellikleri PET ve ya PA-6 ile karşılaştırılabilir seviyededir.

Levha PLA filmin su buharına karşı bariyer performası, PP, PVC ve ya PET'in yönlendirilmemiş filmlerine göre daha yüksekken, oksijene karşı bariyer performansı HIPS'e göre daha yüksektir. PP, PVC ve PET ile karşılaştırıldığında oksijen bariyeri düşük kalmaktadır. Belirtilen bariyer performansları göz önünde bulundurulduğunda, PLA Triniflex film düşük raf ömrüne sahip olan gıda ürünleri, kuru gıdalar ve ya donmuş gıdaların ambalajlanması için uygundur.

Standart PLA'nın Tg (kristalleşme sıcaklığı) 55-65C arasında olduğundan dolayı, 80C civarlarında yapışma sıcaklığı başlar. Levha PLA filmleri hızlı yapıştırma makineleri için optimize edilmiştir çünkü ısıyla yapışma özellikleri oldukça iyidir. Bu özellikleri ısıl laminasyon ile lifli malzemelerden üretilen tepsilerin kaplanması konusunda oldukça iyi sonuçlar vermiştir. Homojen bir kaplanma ve güçlü bir laminasyon sağlanmıştır. PLA ile kaplanmış hamur tepsiler oksijen ve suya karşı dirençli hale gelmiş ve güzel bir ters baskı sağlanması için diğer BOPLA ve ya BOPLA-levha PLA laminatları ile kolay bir şekilde yapışmıştır.

Yukarıda sayılan bütün bu özellikleri sayesinde, Trinifilex levha PLA filmleri ambalaj sektöründeki farklı uygulamalar için mükemmel bir seçim olmaya aday.

Not: Corbion Purac firmasının PLA malzemelerini Türkiye'de Kumru Kimya firmasından tedarik edebilirsiniz.
www.biyoplastik.com.tr

Kaynak: www.triniflex.com.pl

Bioplastics Magazine (02/2015)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.