13 Nisan 2015 Pazartesi

Yeni Levha PLA film Uygulamaları

Polonya'nın Bydgoszcz kentinde bulunan Chemical Works NITRO-CHEM S.A şirketi, Corbion Purac ile işbirliği yaparak, rijit ve termoform kalıplamaya uygun ambalajlar için TRINIFLEX marka adlı levha şeklimde PLA filmleri geliştiriyor. İşbirliği 2014 yılında et ambalaj endüstrisi gibi bazı hedef uygulamalarla başladı. Filmler Corbion Purac'ın üretimini gerçekleştirdiği PLA malzemesinden üretiliyor. Corbion firması ambalaj pazarına levha film ekstrüzyonu için uygun olan farklı çeşitlerde PLA hammaddeleri sundu. Çift tarafa gerdirilmiş PLA filmlerden (BOPLA) farklı olarak, Triniflex film çeşitleri mekanik özellikleri, kalınlık profili ve mükemmel ısıyla yapışma performansıyla ayrılıyor. Düşük kalınlığa sahip (25-70um)Triniflex PLA filmleri flekso ters baskı ve kalın kompostlanabilir malzemelere laminasyon açısından da uygun ve mükemmel derecede optik baskı özellikleri sağlıyor. Filmler ambalaj endüstrisinde kullanılan standart teknolojiler ile başarılı bir şekilde üretilebiliniyor.

Firma şu anda, rijit ve termoform ambalaj uygulamalarında, Triniflex PLA filmleri için iki uygulama konsepti üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bunu yaparken de Corbion Purac'ın yüksek kalitedeki PLA malzemesini Nitro-Chem S.A.'nın mükemmel derecede özgün levha film ekstrüzyon teknolojisiyle birleştiriyorlar:

Biyo-kaynaklı lifli malzemelerden (kağıt hamuru, şeker ve ya palmiye ağacı lifleri hamuru gibi) üretilen kompozit rijit tepsilerin Triniflex levha PLA filmleriyle (25-70um) laminasyonu.

Termoformlanabilir Triniflex levha PLA filmlerinin (25-70um) baskı için optimize edilmiş kalın (200-400um) PLA ve ya diğer kalın kompostlanabilir filmlerle kaplanması.

Levha çekimi olarak da bilinen yönlendirilmemiş PLA filmlerinin üretilmesi sürecinde, eritilmiş malzeme katmanı düz bir nozıldan dönen ve suyla soğutulan bir merdaneye ekstrüde ediliyor. Levha PLA filmi üretilirken, malzeme dikkatli bir şekilde ön kurutmadan geçmeli ve kalınlık ve oluşan ağın yönü de dikkatli bir şekilde takip edilmeli. PLA'nın bazı özgün özellikleri sebebiyle, levha çekme makinelerinde işlenebilmeleri için özel teknik çözeltiler de gerekiyor. Yüksek orandaki rijitliği ile birlikte mükemmel optik özelliği, ambalaj uygulamalarında PET, PVC, HIPS ve ya selüloz türevlerine alternatif olarak bu malzemenin kullanımına olanak sağlıyor.

Yönlendirilmemiş levha PLA filmleri mükemmel bükülme açısının tutulması (twist-angle retention) ve ölü kat yeri açısının tutulması (deadfold-angle retention) özelliklerine sahipler. Bu özellikler selüloz filmler ile karşılaştırıldığında rekabet edebilir düzeydeyken, diğer termoplastik malzemelere göre ise %20'ye kadar daha iyi durumdadır.

PLA levha filmin diğer termoplastik ve selüloz bazlı malzemelerle karşılaştırılması

Levha PLA filmleri aroma, çözücü moleküller ve yağlar için de oldukça iyi bir bariyer sağlar. Örneğin d-linonene'ye karşı bariyer özellikleri PET ve ya PA-6 ile karşılaştırılabilir seviyededir.

Levha PLA filmin su buharına karşı bariyer performası, PP, PVC ve ya PET'in yönlendirilmemiş filmlerine göre daha yüksekken, oksijene karşı bariyer performansı HIPS'e göre daha yüksektir. PP, PVC ve PET ile karşılaştırıldığında oksijen bariyeri düşük kalmaktadır. Belirtilen bariyer performansları göz önünde bulundurulduğunda, PLA Triniflex film düşük raf ömrüne sahip olan gıda ürünleri, kuru gıdalar ve ya donmuş gıdaların ambalajlanması için uygundur.

Standart PLA'nın Tg (kristalleşme sıcaklığı) 55-65C arasında olduğundan dolayı, 80C civarlarında yapışma sıcaklığı başlar. Levha PLA filmleri hızlı yapıştırma makineleri için optimize edilmiştir çünkü ısıyla yapışma özellikleri oldukça iyidir. Bu özellikleri ısıl laminasyon ile lifli malzemelerden üretilen tepsilerin kaplanması konusunda oldukça iyi sonuçlar vermiştir. Homojen bir kaplanma ve güçlü bir laminasyon sağlanmıştır. PLA ile kaplanmış hamur tepsiler oksijen ve suya karşı dirençli hale gelmiş ve güzel bir ters baskı sağlanması için diğer BOPLA ve ya BOPLA-levha PLA laminatları ile kolay bir şekilde yapışmıştır.

Yukarıda sayılan bütün bu özellikleri sayesinde, Trinifilex levha PLA filmleri ambalaj sektöründeki farklı uygulamalar için mükemmel bir seçim olmaya aday.

Not: Corbion Purac firmasının PLA malzemelerini Türkiye'de Kumru Kimya firmasından tedarik edebilirsiniz.
www.biyoplastik.com.tr

Kaynak: www.triniflex.com.pl

Bioplastics Magazine (02/2015)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder