Ana içeriğe atla

Biyoplastikler Ambalajların İmajını Parlatabilir mi?

Biyobazlı malzemeler ambalajı son kullanıcının dikkatine sunuyor


Günümüzün ambalajı - önemli fakat kötü bir imaj


Geliştirilmiş plastik ambalajlar artık hayatımızda daha da önemli bir role sahip. Özellikle bariyer özelliklerindeki iyileştirmeler sayesinde hassas gıdaların raf ömrünün uzatılması sağlanıyor. Porsiyonluk ambalajlar sayesinde, örneğin kahve kapsülü gibi uygulamalarda, tüketicilere büyük kolaylık sağlanıyor. Cam şişe ve sürahiler, çok daha düşük ağırlığa sahip PET çözümlerle değiştiriliyor. Fakat ürün eve taşınıp teslim edildiğinde ve ambalajından çıkarılıp tüketildiğinde, boş ambalajı kalıyor. Bu da çöp kutusundaki diğer ambalajlarla birlikte birikiyor. Ürünü satın alırken, tüketici genellikle ambalaja dikkat etmez, ürünün değerine odaklanır. Ürün kullanıldıktan sonra ve sadece ambalajı çöpte kaldığında ise, tüketicinin genelde ambalaja karşı negatif bir algısı oluşur, hele ki bu atık plastikse bu negatif algı daha da fazladır.

Ambalajın en önemli faydaları nelerdir?


- Ürünleri dağıtım ve depolama için korumak
- Uzun mesafelerde ulaştırmaya izin vermek
- Raf ömrünü uzatmak ve ürünü korumak
- Porsiyon kontrolü
- Reklam, ürün bilgisi ve sunumunu sağlamak

Yukarıda sayılan ambalajın fonksiyonları tüketici için o kadar açık ki bu özelliklerin olduğu varsayılarak hiç dikkat bile edilmiyor. Hayatın talihsiz bir gerçeği olarak, bu olduğu varsayılan fonksiyonlardan çok ambalajın atığı konusu daha fazla dikkat çekiyor. Hatta ambalajlardan elde edilen pozitif performansın, atık konusuyla gelen negatif bağdaştırmanın çok altında kaldığı ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak plastik torba yasakları gibi yeni regulasyonlar ile birlikte plastik ambalajların gereksiz kullanımına yönelik çabalar ortaya çıkıyor. Konvansiyonel petrokimya plastik endüstrisi bu yeni regulasyonun gerekliliklerine uymaya çalışırken, tüketim sonrası atık geri dönüşümü üzerinde aktif çalışıyor. Fakat birçok durumda, geri dönüşüm sadece sınırlı döngüler için fizibil olabiliyor ve sonuç olarak petrokimyasal ambalajların birçoğu konvansiyonel atık yığınlarında birikiyorlar. Bu sebeple geri dönüşüm burada altı çizilen temel negatif algının önüne geçmede tamamiyle başarılı olamıyor. Bunu söylerken, petrol bazlı ambalajın geri dönüşümünün tek kullanımdan sonra atık yığınlarına karışmasından çok daha iyi bir alternatif olduğunu da belirtmek gerekir.

Biyobazlı malzemeler pozitif bir imaj yaratabilir


Biyopolimerler gibi konvansiyonel plastiklerden üretim orijinleri ve ya yaşam döngüleri sonu seçenekleriyle ayrılan plastik malzeme çözümleri plastik ambalaja karşı olan bu negatif algının düzeltilmesinde ve imajın farklı bir odak noktaya çekilmesinde yardımcı olabilir.

Biyopolimerler sundukları doğal yaşam döngü başlangıcı ve sonu seçenekleriyle tamamen kapalı bir döngü izliyorlar. Örneğin organik mutfak atığı tipik olarak yüksek miktarda su içermektedir bu sebeple bu atığı yatmak verimsiz bir seçenek olarak görülmektedir. Bu durumda kompostlanabilir alışveriş torbaları tekrar kullanılarak organik mutfak atıklarının toplanıp verimli bir şekilde kompostlanmasına yardımcı olabilir. Yüksek miktarda mutfak atığı kompostlanarak, doğadan kaynak bulan şeyler tekrar doğaya geri verilebilir. Öte yandan, biyobazlı hazır çözüm sunan polimerler ise karbon döngüsünün kapanmasına katkıda bulunurken, benzer petrol bazlı polimerlerin sunduğu geri dönüşüm alternatifini de korumaya devam ederler.

Karbon ve malzeme döngülerini biyopolimerler içinde bulunan yaşam döngü başlangıcı ve sonu opsiyonları ile kapamak plastik ambalajların genel imajının iyileştirilmesi için oldukça çekici bir yöntem olarak ortaya çıkıyor. Biyoplastik ambalajın pazar girişiminin arttırılması ile, tüketici farkındalığı konvansiyonel plastiklerin yarattığı negatif atık algısı boyutundan, ambalajların daha pozitif yönlerine kayacağı söylenebilir.

Sonuç olarak, biyopolimer ambalaj çözümlerinin olumlu yönden algılanması için oldukça büyük bir potansiyeli bulunuyor. Tüketicilerin fikirlerinin ambalajların fonksiyon ve özelliklerin takdir edilmesi yönünde değişmesi ve günümüz dünyasında ne kadar vazgeçilmez olduklarının görülmesi yönünden fayda sağlayacağını belirebiliriz. Bu bağlamda da, biyoplastikler plastik ambalajların pozitif fonksiyonlarını arttırırken, konvansiyonel plastik ambalajlar tarafından oluşan atık odaklı negatif imajları da azaltabileceği öngörülüyor.

Bu açıdan, biyopolimerler bir fark yaratabilirler!

Spectra Packaging - Yenilikçi biyoplastik ambalaj çözümleri


Yukarıda belirtilen biyopolimer tabanlı yenilik ve farklılaşma çabasının bir örneği de Spectra Packaging firması. Firma, İngiltere menşeili bir plastik ambalaj üreticisi ve plastik şişe çözümleri arasında Braskem'in Yeşil PE ve Globio'nun Bio-PET ürünlerini sunmaya başladı. Bu genç ve oldukça yenilikçi firma ürün portföylerinin çeşitliliğini göstererek tüketicilere biyobazlı çözümler sunmak istiyor. Spectra Ticaret Müdürü Gavin Chenery, bu sayede müşterilerilerimize kovansiyonel üretilen ürünlere oranla aynı özellik, performans ve uygulamaları sağlayabilecek, sürdürülebilir alternatifler sunabildiklerini belirtiyor. Ek olarak, her iki malzeme de eldeki makinalarda işlenebiliyor ve bu sayede Spectra'nın herhangi bir makine yatırımı ya da kalıp yatırımı yapması gerekmiyor. Her iki biyobazlı malzemenin konvansiyonel çeşitleriyle olan benzerlikleri sayesinde de, malzemeler geri dönüştürülmüş malzemelerle karışım olarak da kullanılabiliyor ve geri dönüşüm zincirini etkilemeden konvansiyonel HDPE ve ya PET ile birlikte geri dönüştürülebiliyorlar. Yeşil PE ve Biyo-PET aynı zamanda tüketim sonrası geri dönüştürülmüş ambalaj ile de karıştırılıp, nihai ürünün daha da doğa dostu hale gelmesini sağlayabiliyor.

Özet


Biyopolimer, tanım açısından, kapalı döngü çözümler sunuyorlar. Gerek, biyobazlı kullanıma hazır çözümlerdeki gibi malzeme döngüsüne giriş sırasnda, ya da kompostlanabilir ve biyobozunur malzemeler için döngü çıkışında döngünün kapanmasına katkı sağlıyorlar. Bu malzemeler ile üretilen yenilikçi ambalaj çözümleri ise konvansiyonel plastikler sonucu oluşan atıklar temelli genel negatif imajın düzeltilmesinde önemli bir rol sahibi olabilir. Biyoplastik ambalaj yenilikleri sayesinde firmalar, tüketiciler nezdinde, ürün ve ambalajlarına olan algıları olumlu yönde geliştirebilirler.

Kaynak: Bioplastics Magazine 02/15 Vol.10 pp.50-51

www.fkur.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.