4 Haziran 2015 Perşembe

Biyobazlı Poliüretan için Kilometre taşı

21-23 Nisan arasında Almanya'nın Nuremberg kentinde düzenlenen ve konusunun dünya çapında en büyük fuarı olan Avrupa Kaplama Fuarında (European Coatings Show) Bayer MaterialScience şirketi poliüretan endüstrisi için yeni bir kilometre taşını sundu. Bu sayede kaplama ve tutkal endüstrileri için çevreyle uyumlu ve müşteri ihtiyaçlarını karşılayan poliüretan hammaddeleri konusundaki küresel liderliğini de kanıtlamış oldu.

PDI: biyükütleden elde edilen yeni bir izosiyanat


Poliüretan endüstrisinde pazarda bulunan ve halihazırda geliştirilmekte olan birkaç poliol bulunuyor fakat biyobazlı poliüretan geliştirilmesi konusunda sınırlayıcı faktör biyobazlı sertleştirici geliştirilmesindeki zorluk olmuştur.

Müşterilerin yenilenebilir hammaddelerden üretilen ürünler konusundaki talepleri giderek artıyor. Çevresel uyumluluk artık bir pazar gerekliliği haline geldi. Avrupa Kaplama Fuarı'nda da Bayer MaterialScience firması bu alan için bir kilometre taşını görücüye çıkarıyor: DESMODUR eco N, çözücüsüz alifatik poliizosiyanat ve pazardaki önemli miktarda yenilenebilir hammadde içeren ilk poliüretan çapraz bağlayıcısı. Bu çapraz bağlayıcı, Pentametilen diizosiyanat (PDI) adlı yeni bir izosiyanat bazlı üretilmiş. PDI'nın karbon içeriğinin %70'inin herhangi bir gıda rekabeti oluşturmadan biyokütleden geldiği belirtiliyor. Şu anda biyokütle kaynağı olan nişasta  yenilebilir bitki kaynaklarından elde edilmiyor. Bunun yerine insanların tükettiği tatlı mısır dışında bir tür olan yemlik mısır kullanılıyor. Yemlik mısır hayvan yemi olarak kullanılmasının yanında, endüstride kağıt temizleyici ve deterjan gibi alanlarda da kullanılıyor. Bayer'in tedarikçileri hali hazırda birinci nesil besleme stoklarından ikinci nesle (selülozik ve biyoatık) değişim konusunda çalışmalarına devam ediyorlar. Bu tip kaynakların kullanılması büyük tesisler için biyoetanolde kullanılmaya başlandı fakat PDI için daha karmaşık bir proses olduğundan dolayı, ticari boyutlara ulaşması için birkaç sene daha gerekiyor.

Bayer'in PDI ürünü heksametilen diizosiyanat kullanılan bütün alanlarda potansiyel olarak kullanılabilir.


Bayer MaterialScience her zaman yeni keşfedilen biyobazlı yapı taşlarını değerlendirmiştir. Bayer'de Küresel Yeni Teknolojiler bölümü sorumlusu Dr.Gesa Behnken, PDI'nin ilk defa sentezlenmesinin poliüretanın mucidi olan Dr.Otto Bayer'e kadar dayandığını belirtiyor. Geçtiğimiz on yılda ise poliüretan çapraz bağlayıcıları sentezlenmesi açısından farklı biyobazlı hammaddeler değerlendirilerek PDI teknik ve çevresel olarak en iyi seçenek olarak tespit edildi.

Ürün portföyüne eklenmesiyle beraber, Bayer MaterialScience firması müşterilerine ilk defa çevre dostu bir sertleştirici bileşeni sunabilecek, bu da firmanın farklılaşması için oldukça önemli bir faktör olacaktır. Kapsamlı bir teknoloji platformu kurularak PDI-bazlı hammaddelerin kaplama, tutkal ve diğer uygulamalarda nasıl kullanılabileceği konusunda araştırmalar da devam ediyor.


Bayer firması Nisan 2015'ten itibaren PDI-bazlı ürünleri piyasaya sunuyor. Ticari ölçekte üretimin 2016 yılından itibaren yıllık 20bin ton kapasiteyle gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu ürünler hali hazırda kullanılan tesislerde enerji verimli gaz fazı teknolojisiyle üretilecek.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder