Ana içeriğe atla

Biyobazlı Poliüretan için Kilometre taşı

21-23 Nisan arasında Almanya'nın Nuremberg kentinde düzenlenen ve konusunun dünya çapında en büyük fuarı olan Avrupa Kaplama Fuarında (European Coatings Show) Bayer MaterialScience şirketi poliüretan endüstrisi için yeni bir kilometre taşını sundu. Bu sayede kaplama ve tutkal endüstrileri için çevreyle uyumlu ve müşteri ihtiyaçlarını karşılayan poliüretan hammaddeleri konusundaki küresel liderliğini de kanıtlamış oldu.

PDI: biyükütleden elde edilen yeni bir izosiyanat


Poliüretan endüstrisinde pazarda bulunan ve halihazırda geliştirilmekte olan birkaç poliol bulunuyor fakat biyobazlı poliüretan geliştirilmesi konusunda sınırlayıcı faktör biyobazlı sertleştirici geliştirilmesindeki zorluk olmuştur.

Müşterilerin yenilenebilir hammaddelerden üretilen ürünler konusundaki talepleri giderek artıyor. Çevresel uyumluluk artık bir pazar gerekliliği haline geldi. Avrupa Kaplama Fuarı'nda da Bayer MaterialScience firması bu alan için bir kilometre taşını görücüye çıkarıyor: DESMODUR eco N, çözücüsüz alifatik poliizosiyanat ve pazardaki önemli miktarda yenilenebilir hammadde içeren ilk poliüretan çapraz bağlayıcısı. Bu çapraz bağlayıcı, Pentametilen diizosiyanat (PDI) adlı yeni bir izosiyanat bazlı üretilmiş. PDI'nın karbon içeriğinin %70'inin herhangi bir gıda rekabeti oluşturmadan biyokütleden geldiği belirtiliyor. Şu anda biyokütle kaynağı olan nişasta  yenilebilir bitki kaynaklarından elde edilmiyor. Bunun yerine insanların tükettiği tatlı mısır dışında bir tür olan yemlik mısır kullanılıyor. Yemlik mısır hayvan yemi olarak kullanılmasının yanında, endüstride kağıt temizleyici ve deterjan gibi alanlarda da kullanılıyor. Bayer'in tedarikçileri hali hazırda birinci nesil besleme stoklarından ikinci nesle (selülozik ve biyoatık) değişim konusunda çalışmalarına devam ediyorlar. Bu tip kaynakların kullanılması büyük tesisler için biyoetanolde kullanılmaya başlandı fakat PDI için daha karmaşık bir proses olduğundan dolayı, ticari boyutlara ulaşması için birkaç sene daha gerekiyor.

Bayer'in PDI ürünü heksametilen diizosiyanat kullanılan bütün alanlarda potansiyel olarak kullanılabilir.


Bayer MaterialScience her zaman yeni keşfedilen biyobazlı yapı taşlarını değerlendirmiştir. Bayer'de Küresel Yeni Teknolojiler bölümü sorumlusu Dr.Gesa Behnken, PDI'nin ilk defa sentezlenmesinin poliüretanın mucidi olan Dr.Otto Bayer'e kadar dayandığını belirtiyor. Geçtiğimiz on yılda ise poliüretan çapraz bağlayıcıları sentezlenmesi açısından farklı biyobazlı hammaddeler değerlendirilerek PDI teknik ve çevresel olarak en iyi seçenek olarak tespit edildi.

Ürün portföyüne eklenmesiyle beraber, Bayer MaterialScience firması müşterilerine ilk defa çevre dostu bir sertleştirici bileşeni sunabilecek, bu da firmanın farklılaşması için oldukça önemli bir faktör olacaktır. Kapsamlı bir teknoloji platformu kurularak PDI-bazlı hammaddelerin kaplama, tutkal ve diğer uygulamalarda nasıl kullanılabileceği konusunda araştırmalar da devam ediyor.


Bayer firması Nisan 2015'ten itibaren PDI-bazlı ürünleri piyasaya sunuyor. Ticari ölçekte üretimin 2016 yılından itibaren yıllık 20bin ton kapasiteyle gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu ürünler hali hazırda kullanılan tesislerde enerji verimli gaz fazı teknolojisiyle üretilecek.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …