7 Mart 2016 Pazartesi

Biyo-Esaslı Inovasyon Ödülü için Finalistler Açıklandı

Islak mendiller için bir solvent, öğütülmüş kahveden yapılmış mobilyalar, yenilenebilir gıda ambalaj malzemesi nova enstitütüsünün 'Yılın Biyo-esaslı Malzemesi' ödülünün finalistleri arasında yer alıyor.

Yarışma biyo-esaslı malzeme endüstrisindeki yeni gelişmelere odaklanıyor ve 2015 ya da 2016 yılında geliştirilen uygulamalar ve pazarları kapsıyor.

Bu sene, seçici kurul tarafından 20 başvuru arasından altı adet biyo-esaslı malzeme ve ürün ödül için aday olarak gösterildi. Aday gösterilen firmalar ABD, Almanya, Belçika, İngiltere ve İsveç ülkelerinden oldu.

Her firma 5-6 Nisan'da Köln şehrinde düzenlenecek olan Uluslararası Biyo-esaslı malzemeler konferansında 10 dakikalık bir sunumla ürünlerini tanıtıacaklar. Konferans delegeleri ise ödüle uygun gördükleri 3 kazananı seçecekler.

Geçen sene ödülü Bayer MaterialScience firması, araba endüstrisi için geliştirdiği yüksek performans kaplamalar için biyo-esaslı çapraz bağlayıcı ile kazanmıştı.

Yılın Biyo-esaslı malzemesi ödülü 2016 adayları


Finalistler


Amyris Inc. (ABD) - Myralene -10


Myralene - 10 Amyris firmasının Brezilya'da ticari ölçekte şeker kamışı sularının özel bir tür maya ile fermente edilmesiyle üretmekte olduğu yeni yüksek performans, sürdürülebilir kaynaklı ve beta-fernesan'dan üretilmiş bir kampaund solvent.

Ürün düşük buhar basıncına sahip bir çözücü olmakla beraber, yüksek ısıl, oksidatif ve hidrolitik kararlılığa sahip. Aynı zamanda kokusu az ve rengi yok, tercih edilebilir bir akışkanlık profiline sahip ve biyobozunur özellikte. Ürünün ilk olarak kullanıldığı ticari ürün ise Muck Daddy firmasının susuz mendilleri olarak biliniyor.

Covestro Deutschland AG (Almanya) - Impranil eco


Impranil eco ürünü tekstil kaplamaları için kullanılan biyobazlı bir poliüretan. Covestro firmasına göre uygulama ile birilte PU için yeni seviyede bir sürdürülebilirlik sağlanabilecek. Özellikle ayakkabı ve aksesuar gibi PU kaplamaların kullanıldığı alanlarda yüksek performanstan ödün verilmeyerek daha düşük fosil kaynaklı hammaddelerin kullanımı sağlanabilecek.

Ürün sentetik malzemelerin ve ya kaplanmış tekstillerin üretiminin her katmanında kullanılabilirken, gıda zinciriyle de herhangi bir direk rekabet oluşturmuyor.

Evonik Nutrition & Care GmbH (Almanya) - REWOFERM SL446


REWOFERM SL446 genetiği değiştirilmemiş, doğal bir maya kullanılarak, Avrupa kaynaklı şeker ve yağ besleme stoklarının fermente edilmesi ile üretilen bir biyosürfaktan olarak öne çıkıyor. Avrupa Ecolabel etiket gereksinimlerini de karşılarken deriye karşı da herhangi bir tahriş özelliği bulunmuyor.

Evonik bu ürünün petrol bazlı olarak üretilen sürfaktanların ve yağ çözücü gibi ürünlerin yerine geçebileceğini belirtiyor.

Orineo BVBA (Belçika) - Touch of Nature


Orineo firması 20 yıllık ömürleri bulunan ve doğaya beseleme stoklarını yenileyebilmesi için biraz süre veren yeni seri biyomalzemeler geliştirdi. Touch of Nature markasıyla pazarlanan ürün serisi, öğütülmüş kahve, şarap mantarı, dut tohumları ve zeytin yaprakları gibi ürünleri farklı renkler ve şekiller elde etmek için kullanıyor. Ticari olarak ürünleri yer kaplaması, masa tablası ve mobilya gibi alanlarda kullanılmak için biyo-esaslı sıvı formulasyonlar olarak bulunuyor.

SIP Ltd (UK) SIPDRILL RS


SIPDRILL RS özel olarak yüksek performans çamur delme sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış yenilenebilir bir alken ürünüdür. Ürün tamamen hidrokarbon olmakla beraber sürdürülebilir şekerin fermentasyonu ile üretilmektedir.

SIP firması kimyasalın, çok düşük toksisite değerleri göstererek ve Amerika ve İngiltere'nin çevre koruma kurumlarının değerlerine uygun bir şekilde çamur delme konusunda çok iyi performans sağadığını belirtiyor. Firmaya göre ürün piyasadaki ilk %100 yenilenebilir hidrokarbon bazlı delme sıvısı olmakla beraber, 2016'nın 4.çeyreğinde marketlerde satılmaya başlanacak.

Tetra Pak International S.A. (İsveç) - Tetra Rex Biyo-esaslı


Tetra Pak'ın biyoteknoloji inovasyonu olan Tetra Rex Biyo-Esaslı adlı ürünü, 2015 yılında tanıtıldı ve sürdürülebilir ambalaj sorununa yönelik olarak geliştirildi. Firma, yenilenebilir, geri dönüştürülebilir ve izlenebilir FSC sertifikalı ambalaj ve şeker kamışından üretilen biyo-esaslı plastik kullanarak, soğutulmuş sıvı gıdalar için tamamen yenilenebilir ambalaj üretiyor. Avrupa pazarındaki başarıdan sonra, 100 milyona yakın ambalaj 2016 yılında küresel çapta dağıtılacak.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder