Ana içeriğe atla

11. Küresel Biyoplastik Ödülleri Adayları Belli Oldu

Her sene olduğu gibi bioplastics MAGAZINE dergisi 11. Küresel Biyoplastik Ödülleri adaylarını duyuruyor. Akademik dünyadan, basından ve endüstri birlikleri aday adaylarından en ümit vaadeden beş tanesini seçti. Bu senenin adayları arasında seçilebilmek için teklif edilen firma, ürün ve ya hizmetin 2015 ve ya 2016 yılında geliştirilmiş ve ya pazarda bulunmuş olması gerekiyor. Kazanan ise 29 Kasım’da Berlin’de düzenlenecek olan 11. Avrupa Biyoplastik Konferansı’nda duyurulacak.

Ödüle aday olan 5 finalist aşağıdaki gibidir:

Far Eastern New Century (Tayvan)


Dünyanın ilk %100 Bio-PET Polyester TrikosuTayvan’ın FENC firması tamamen yenilenebilir hammaddelerden üretilen dünyanın ilk %100 biyo-polyester tekstil ürününü tanıttı. Bu yenilikçi ve doğa dostu biyo-polyester T-shirtlerin %40’tan daha fazla karbon dioksit emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunacağı tahmin ediliyor. Çevre dostu özelliklerinin yanında normal polyester ürünlerin bütün özelliklerini de koruyarak ürün özelliklerinden herhangi birisi çevre için feda edilmiyor. Bu ürünün geliştirilmesi ile bilikte tekstil endüstrisinde daha sürdürülebilir biyo-malzemelerin kullanılması yönünde oldukça büyük bir potansiyelin olduğu da gösterilmiş oluyor.

Bahsi geçen ürünler tamamiyle bitki bazlı malzemelerden 9- aşamalı bir dönüşüm ile üretildi. Virent firmasının BioFormPX Paraxylene kimyasalından başlayarak, FENC firması bu kimyasalı %100 bio-PTA’ya dönüştürdü ve daha sonra bu kimyasaldan %100 bio-PET reçinesi üretti. Daha sonra konvansiyonel polyesterde de kullanılan ürüne dönüştürme aşamaları uygulandı. Petrokimya ve biyo-esaslı polyesterlerde kullanılan hammadde kaynaklarının farklılığının yarattığı etkiden dolayı FENC firması üretim yolunda farklı zorluklarla mücadele etti. Bu yenilikçi ürün sayesinde biyoplastik malzemelerinin kapısı da devasa tekstil pazarına açılabilmiş olacak.

Rodenburg ve Mars (Hollanda)


Nişasta bazlı (patates atığı) filmden üretilen çikolata ambalajı2010 yılında Mars Çikolata firması o zaman kullandıkları Mars ve Snickers çikolara ürünlerinin ambalajlarından daha düşük karbon ayakizine sahip biyo-bazlı ambalaj malzemesine geçiş yapma vizyonuna sahiptiler.

O sırada Mars’ın aradığı biyoplastik türü pazarda bulunmuyordu. Arayışın odak noktasında sürdürülebilir olan ama aynı zamanda 2.nesil besleme kaynaklarından üretilen bir ambalaj malzemesi vardı. Biyobozunurluk mevzusu ise Mars için bir yan etki gibiydi ve çok önemli görülmüyordu çünkü, tüketicilerin bu ambalajı doğaya bıraktıklarında öylece kaybolacağına dair bir izlenim yaratmak da istenmiyordu. Bu durum doğaya daha da zarar verebilirdi. Bu koşullar altında proje 2012 yılında başladı ve 4 sene boyunca nişasta kampaund ürünü geliştirildi ve üretim denemeleri ve tüketici görüşleri alındı. Ambalajda kullanılan nişasta kampaund ürünü çoğunlukla patates atığından elde edilen nişastadan oluşuyordu, bu sayede gıda kaynakları ile de bir rekabet içinde olmayacaktı, ve biraz da PLA içeriyordu. Taghleef firması filmi BOPP makinasında üretti, Mondi firması ise baskıyı yaptı. İstanen özellikte ambalaj filminin üretilmesi için dört ayrı üretim denemesi yapılması gerekti. Çikolata ambalajı kokuyu, tadı koruması açısından çok kolay bir ambalaj olmasa da bu yeni ürün, çikolatanın korunması için gereken özellikleri de sağlıyor.

BASF (Almanya)


Yeni kompostlanabilir köpük sunta


ecovio EA kapok ürünü yüksek oranda (%70’in üstünde) biyobazlıdır. BASF firmasının biyobozunur polyesteri olan ecoflex ve PLA’dan üretilen ürün, EPS ve EPP kullanan üreticiler için bir çözüm sunabilen ilk üründür. Yenilikçi bir ekstrüzyon yöntemi kullanılarak, ecovio EA polimeri çeşitli ajanlar kullanılarak bir yılı aşkın bir raf ömrüne sahip köpüğe dönüştürülebiliyor. Polimer dönüştürücüsü için sağlanan faydalar arasında, düşük taşıma ücretleri, daha uzun depolama süresi ve depolama alanının azaltılması ve en önemlisi hali hazırda bulunan ekipmanda işlenebilme bulunuyor. 

ecovio EA köpüğü termal ve kimyasal açıdan EPS’ye göre daha yüksek dayanıklılığa sahip ve yüksek darbelere maruz kaldığında enerjiyi çok iyi bir şekilde emebiliyor.  Bu sebepten dolayı malzeme özellikle ağır ve yüksek değere sahip hassas ürünlerin taşınması için çok uygun. Köpük uygulaması termal yalıtım performansı sayesinde gıda ambalaj sektöründe de kullanım için düşünülebilir.

Ecovia EA normal çevresel koşullar altında oldukça kararlı iken, endüstriyel kompostlama koşulları altında ise çok hızlı bir şekilde 5 haftada bozunabiliyor. Kompostlama öncesinde köpüklenmiş malzeme kendine özgü geri dönüşüm proseslerinde geri de dönüştürülebiliyor. Yüksek biyo-esaslı içerik ve kompostlanabilirlik sertifikası gibi özellikler sayesinde fosil kaynaklarından üretilen ambalajın müşteri gereksinimlerini karşılamadığı yerlerde bu yeni ürün devreye girebilir. Yüksek biyo-içeriği sayesinde ürünün fosil kaynaklı köpük ürünlere göre karbon ayak izi de oldukça düşük.

Corbion, Global Bio-Polymers and Maxrich (Hollanda/Tayland)


Kauçuk ağaçları için kök koruyucu konteynerler


Doğal kauçuk Tayland’ın önemli bir tarımsal ürünüdür. Mevcut sistemde kauçuk ağaçları ilk olarak PE torbalarda ve ya PP konilerde ekiliyor. Bu konteynerler sayesinde kökler de belli bir alanda büyüyor ve bu sayede çiftçiler ağaçları kolay bir şekilde nakledip ekebiliyorlar. Olgun hale gelen ağaçlar tekrar ekildiğinde bu PP ve ya PE konteynerlerin kesilmesi kök sistemine zarar verebiliyor.

Yukarıda belirtlilen sebepten dolayı Corbio Purac’ın PLA’sından üretilen konteynerler ve diğer polimerler PE ve PP’den yaşanan sorunlara alternatif bir çözüm sunuyor. Biyoplastik koni sayesinde hem kökler yönlendirilmiş oluyor hem de ürün ömrü sonunda biyobozunurluk sayesinde konteynerlerin uzaklaştırılmasına gerek kalmıyor. Biyoplastik kampaund ürün iklim koşullarına göre geliştirilmiş ve bu sayede hem yetiştirme hem de olgun ağacın dikimi sırasında uyum sağlıyor. PLA, Tayland’da yetiştirilen şeker kamışından üretiliyor ve bu sayede tamamen döngüsel ve yerel bir uygulama sağlanmış oluyor. 

Treason Spring Water (USA)


Yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir su şişesi - bütünsel yaklaşım


Treeson Kaynak suları plastik su şişelerine karşı sürdürülebilir bir alternatif üretmek amacıyla kuruldu. Her sene milyarlarca su şişesi satılıp geri dönüştürülmeden atık sahalarına gidiyorlar. 

Treeson’un hedefi ise %100 doğal, sürdürülebilir ürünler, sistemler ve teknolojiler üreterek, çevresel farkındalık sağlamak ve insanların gezegenimizi koruması yönünde seçimler yapabilmesine yardımcı olmaktır.

Amerika’da plastik içecek şişelerinin %30’undan daha azı geri dönüştürülüyor. Geri dönüşüme girmeyenler ise çöp sahalarına gidiyor ve ya uzak ülkelere gönderiliyor. Treeson’un felsefesi ise kullanılan şişeleri geri alıp, kendilerine geri gelen şişeleri ise temiz enerji üretiminde kullanmak. Firmanın kullandığı ilginç postayla geri gönderme programı, müşteriler tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor ve Amerika devletinin en eski kurumu olan USPS (Amerika posta servisi) de desteklenmiş oluyor. Treeson’ın kurucusu bitmiş şişeleri posta kutularına atmanızı ve daha sonrasıyla kendilerinin ilgileneceğini belirtiyor. 

Başta kulağa biraz garip gelse de, boş şişelerin geri dönüşüm tesisine zaten nakledilmeleri gerekiyor. Bu naklin de bu konu için ayrılmış büyük bir kamyonda ve ya posta kamyonunun bir köşesinde yapılması herhangi bir fark teşkil etmiyor. 

Şişeler şirket kurucusu Carlton’un üretici ile birlikte geliştirdiği PLA karışımından üretiliyor. Herhangi bir toksin içermiyor ve aynı zamanda GDO da bulunmuyor. Etiketler de tamamiyle geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor.

10. Biyoplastik Oskarları iki farklı firmaya birden verilmişti.


Detaylı bilgiyi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.