Ana içeriğe atla

Avrupa Tek kullanımlık Plastikleri Biyobozunur Yapmak için Harekete Geçti


Deniz atıklarını azaltmak için yeni AB kuralları
Okyanus ve denizlerdeki zararlı plastik atıkların gün geçtikçe artıyor olmasıyla beraber, Avrupa Komisyonu Avrupa Birliği çapında Avrupa’nın kumsallarında ve denizlerinde bulunan 10 tek kullanımlık plastik ürününü ve kaybolan ve terkedilen balıkçılık ekipmanlarını hedef alan bazı kural önerileri teklif etti.

Teklifte yer alan plastik ürünler, deniz atıklarının toplamının %70’lik gibi büyük bir kısmını oluşturuyor. Yeni kurallar ölçülü olarak ve en iyi sonuçları elde etmek adına şekillendirildi. Bu da farklı ürünlere farklı önlemler alınacağı anlamına geliyor. Alternatiflerin bulunduğu ve maliyet olarak yük getirmediği ürünler için, tek kullanımlık plastik ürünler pazardan tamamen yasaklanması isteniyor. Direk bir alternatifi olmayan ürünlerde ise, uluslar çapında bu ürünün tüketiminin azaltılması hedefleniyor. Kurallar aynı zamanda tasarım ve etiket gereksinimlerini ve üreticilerin atık yönetimiyle ilgili zorunluluklarını da düzenliyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında, yeni kurallarla birlikte küresel etkileri olan bu sorunda Avrupa’nın bir adım öne çıkması sağlanacak.

Yeni kuralları özetlemek gerekirse:


Bazı ürünler için plastik yasağı: Konvansiyonel plastiğe alternatifin bulunduğu durumlarda, tek kullanımlık plastikler pazardan yasaklanacak. Bu yasak plastik kulak çubukları, çatal bıçaklar, tabaklar, pipetler, içecek karıştırıcıları ve balon çubuklarına uygulanacak. Bu ürünlerin hepsinin alternatif olarak sürdürülebilir malzemelerden üretilmesi gerekiyor. Bu bağlamda kompostlanabilir çözümler öne çıkmış olucak. Tek kullanımlık içecek konteynerleri ise eğer kapakları konteynere ilişik halde ise pazarda bulunabilecek.

Tüketim azaltma hedefleri: Üye ülkelerin plastik gıda kapları ve içecek kaplarının kullanımını azaltmaları isteniyor. Bunu da ulusal çapta azaltma hedefleri koyarak yapabilirler veya satış noktasında alternatif ürünler sunabilirler. Ek olarak tek kullanımlık plastik ürünlerin ücretsiz olarak dağıtılmasını da engellemeleri gerekir.

Üreticiler için zorunluluklar: Üreticilerin atık yönetimi ve temizlikle ilgili maliyetlerin karşılanmasında ve aynı zamanda gıda kapları, cips ve şeker ambalajı gibi paketler, içecek kapları, tütün ürünleri ve filtreleri, ıslak bendiller, balonlar ve hafif plastik poşetler gibi ürünler için alınan önlemlerin farkındalığının yaratılması konularında destek olmaları isteniyor. Endüstriye aynı zamanda bu ürünlerin daha az kirleten alternatiflerin geliştirilmesi konusunda teşvik verilecek.

Toplama hedefleri: Üye ülkelerin tek kullanımlık plastik içecek şişelerinin %90’ını 2025 yılına kadar toplamaları isteniyor. Bunun için de depozito yöntemi örnek oalrak öneriliyor.

Etiketleme gereksinimleri: Bazı ürünlerin atığın nasıl bertaraf edilmesinin ve çevreye olan olumsuz etkilerinin gösterildiği şeffaf ve standart hale getirilmiş etiketlemeye ihtiyacı olucak. Üründe plastik bulunuyorsa da belirtilecek. Bu kurallar temizlik mendilleri, ıslak mendiller ve balonlar için geçerli olucak.

Farkındalık arttırma tedbirleri: Üye ülkelerin tek kullanımlık plastiklerin ve balıkçılık aletlerinin olumsuz etkilerinin tüketiciler nezdinde farkındalığının arttırmaları zorunlu olucak. Aynı zamanda bu ürünler için tekrar kullanım ve atık yönetimi seçenekleri konusunda farkındalığın arttırılması da isteniyor.

Deniz atıklarının %27’lik kısmını oluşturan balıkçılık ekipmanları için Komisyon poliçe çerçevesini, plastik içeren balıkçılık ekipmanları için üretici sorumluluk şemaları ile tamamlamayı hedefliyor. Plastik balıkçılık ekipmanları üreticilerinin liman kabul tesislerinden atıkların toplanması, nakledilmesi ve bertaraf edilmesi için gerekli maliyetlerin karşılaması gerekiyor. Farkındalık arttırıcı önlemlerin de maliyetlerini karşılayacaklar. Balıkçılık ekipmanları ile ilgili kurallar ayrı olarak duyuruldu.

Komisyonun önerileri Avrupa Parlamentosu ve Konseyine kabul için sunulacak. Komisyon diğer enstitülerin bu dosyayı öne almasını istiyor ve Avrupalılar için Mayıs 2019 seçimleri öncesi somut bir sonuca ulaşmasını hedefliyor.

Kaynak: https://ec.europa.eu/commission/news/single-use-plastics-2018-may-28_en

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.