30 Temmuz 2018 Pazartesi

FKUR'dan Fakumada Isı Dayanımı Yüksek PLA Kompozitler

Daha önceki yazımızda size okyanustaki plastik kirliliği ile mücadele kapsamında Avrupa'da tek kullanımlık plastik ürünlere karşı planlanan önlemlerden bahsetmiştik. Bu yazımızın detayı için tıklayabilirsiniz. Buna göre Avrupa Komisyonunda başta tek kullanımlık çatal bıçak ve gıda kapları olmak üzere birçok ürünün kullanımlarının yasaklanması ve/ veya sınırlanması konusunda çeşitli tedbirlerin alınması isteniyordu. Bu çağrının ardından Ikea, Starbucks ve Pret A Manger gibi çok uluslu zincir şirketler 1-2 sene içinde tek kullanımlık pipet ve çatal bıçak ürünlerinin kullanımını azaltacaklarını ve zamanla da kaldıracaklarını açıkladılar.

Tabi buradaki en büyük soru işareti, bu kadar yüksek tüketimi olan tek kullanımlık ürünlerin yerini neyin alacağı ile ilgiliydi. Avrupa Komisyonu yayınladığı raporda bu konuyla ilgili olarak piyasadaki daha yeşil ve sürdürülebilir alternatifler ifadesini kullanıyordu. Buradan hareketle akıllara gelen ilk alternatif ise biyobozunur ve kompostlanabilir plastik ürün çeşitleri. Bu ürünlerin kullanımın en önemli avantajı, önlem alınmak istenen ürünlerin birçoğunun hali hazırda organik bir atık olan gıda atıkları ile temas etmesi ve bu sayede de atık ayrıştırmasını gerek kalmadan kompost özelliğine sahip ürünlerin gıda gibi organik atıklarla birlikte geri dönüşüm imkanı sunarak organik geri dönüşümün verimini arttıracak olmasıydı.

Hali hazırda dünyada kompostlanabilir tek kullanımlık çatal/bıçak, pipet gibi ürünlerin tüketimi ve bu ürünlere olan talep hızlı bir şekilde artıyor. Fakat bu ürünleri üreten firma sayısı henüz çok değil. Bunun da en büyük sebeplerinden biri, bu ürünleri üretirken hali hazırda kullanılan petrokimya hammaddelerinin eş değerinde kompost özelliğine sahip biyobozunur hammaddelerin gelişiminin tamamlanmaması. Örneğin bir çatal bıçak ürünü özelinde bahsedersek, endüstri bu ürünlerin üretilmesinde en çok Polipropilen (PP) ve Polistiren (PS) gibi hammaddeleri kullanıyor ve bu ürünler oldukça rahat ve hızlı bir şekilde işleniyor. Öte yandan bu ürünlerin yeşil ve sürdürülebilir alternatifi olarak görebileceğimiz Poli laktik asit hammaddesini işlemek bu hammaddelere kıyasla oldukça zahmetli ve işleme verimi açısından daha problemli. İşte burada PLA gibi hammaddelerin kompozit hale getirilerek en azından PP ve PS gibi ürünlerle benzer çevrim zamanlarında işlenmelerini sağlayacak ürünler geliştirilmesi önem kazanıyor. Bu konuda uzman firmalardan biri ise Alman firması FKuR Kunststoff. FKUR firması özellikle biyobazlı kompozit hammaddelerin geliştirilmesi konusunda uygulamaya özel çözümler sunuyor.

Bu sene 26.sı düzenlenecek olan ve her iki senede bir düzenlenen FAKUMA fuarında da FKUR firması bu artan taleplere cevap veren bir çözümü sunuyor olucak. Bu ürünlerin arasında özellikle yüksek akışkanlık ve ısı dayanımı gibi gereksinimlere çözüm sunan Bio-Flex S7514 hammaddesi ön plana çıkıyor.

Bio-Flex S7514 yüksek akışkanlığı sayesinde tek kullanımlık çatal bıçak ürünleri için ideal bir ürün


Bio-Flex S7514 kompozit malzemesi polilaktik asit bazlı biyobozunur bir hammadde çeşidi. FKUR tarafından hızlı ve verimli bir işleme özelliği sağlanması tarafından optimize edildi. Yüksek akışkanlık değeri sayesinde (MFR 27g/10 dak) çoklu kalıplarda ve ince ve uzun cidarlık kalıplarda çok rahat bir şekilde işleme kolaylığı sağlıyor. 110C'ye kadar çıkabilen Vicat A değeri de benzer PLA kompozitlerdeki gibi sıcak kalıba gereksinim olmadan daha kısa çevrim süreleri ile sağlanabiliyor. Bütün bu özellikleri ile birlikte Bio-Flex S7514 ürünü özellikle tek kullanımlık çatal bıçak ürünlerinin üretimi için çok uygun bir ürün. Ürünün aynı zamanda %75 biyobazlı karbon içeriği bulunuyor ve natural ve beyaz renklerde tedarik edilebiliyor. Renklendirme katkıları ile üretim sırasında farklı renklerde ürün eldesi de mümkün hale geliyor.

Bio-Flex S7514 ve benzer PLA kompozit ürünlerin tedariği için aşağıdaki sayfamızı ziyaret ederek bize ulaşabilirsiniz.

http://biyoplastik.com.tr/fkur-bioflex.html

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder