Ana içeriğe atla

FKUR Biyobazlı ve Geri Dönüşümü Terralene rPP ile BirleştirdiTerralene® rPP ile birlikte ezber bozacağını düşündüğümüz, daha önce hiç yapılmayan, biyobazlı ve geri dönüştürülmüş plastiklerin birleşimi ortaya çıkarıldı. Bu stratejik karar ile birlikte, plastik ürünleri tasarlarken hammaddelerinin sürdürülebilir kaynaklardan kullanılması konusunda, malzemeleri döngüsel kullanımda tutma kararını desteklemiş oluyoruz.

Terralene® rPP kompozitleri tüketici tarafından atılmış (post-tüketici) veya endüstri tarafından atılmış (post-endüstriyel) ve geri dönüştürülen polipropilen (PP) ile üretilmektedir. Bu geri dönüştürülen hammaddeler yenilenebilir hammaddeler ile birleştirilerek yaklaşık %33’lük bir biyobazlı karbon içeriği (BCC) oranı elde edilmektedir. Terralene ® rPP doğal renginde, açık gri ve koyu gri olarak tedarik edilebilmektedir. FKUR’un birinci kalite PP kullanılarak üretilen Terralene® PP hammaddesi ile çok yakın mekanik özelliklere ve işlenebilirliğe sahiptir. Mümkün olan enjeksiyon kalıplama uygulamaları da benzer şekilde geniştir fakat şimdilik gıda dışı uygulamalar ile sınırlıdır. Eğer uygulamanız gıda temas uygunluğu gerektiriyorsa, birinci kalite Terralene® PP ile devam edilmesi önerilmektedir.

Geri dönüştürülmüş malzemelerin ve yenilenebilir hammadde kaynaklarından üretilen plastiklerin kullanılması, fosil kaynaklarının korunmasını sağlarken, sürdürülebilirlik teması yönünden de zararlı sera gazı emisyonlarının azaltılmasını sağlamaktadır. Bu değerli malzemeler normal geri dönüşüm akışında geri dönüştürülebilmektedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.