Ana içeriğe atla

FKUR Biyobazlı ve Geri Dönüşümü Terralene rPP ile BirleştirdiTerralene® rPP ile birlikte ezber bozacağını düşündüğümüz, daha önce hiç yapılmayan, biyobazlı ve geri dönüştürülmüş plastiklerin birleşimi ortaya çıkarıldı. Bu stratejik karar ile birlikte, plastik ürünleri tasarlarken hammaddelerinin sürdürülebilir kaynaklardan kullanılması konusunda, malzemeleri döngüsel kullanımda tutma kararını desteklemiş oluyoruz.

Terralene® rPP kompozitleri tüketici tarafından atılmış (post-tüketici) veya endüstri tarafından atılmış (post-endüstriyel) ve geri dönüştürülen polipropilen (PP) ile üretilmektedir. Bu geri dönüştürülen hammaddeler yenilenebilir hammaddeler ile birleştirilerek yaklaşık %33’lük bir biyobazlı karbon içeriği (BCC) oranı elde edilmektedir. Terralene ® rPP doğal renginde, açık gri ve koyu gri olarak tedarik edilebilmektedir. FKUR’un birinci kalite PP kullanılarak üretilen Terralene® PP hammaddesi ile çok yakın mekanik özelliklere ve işlenebilirliğe sahiptir. Mümkün olan enjeksiyon kalıplama uygulamaları da benzer şekilde geniştir fakat şimdilik gıda dışı uygulamalar ile sınırlıdır. Eğer uygulamanız gıda temas uygunluğu gerektiriyorsa, birinci kalite Terralene® PP ile devam edilmesi önerilmektedir.

Geri dönüştürülmüş malzemelerin ve yenilenebilir hammadde kaynaklarından üretilen plastiklerin kullanılması, fosil kaynaklarının korunmasını sağlarken, sürdürülebilirlik teması yönünden de zararlı sera gazı emisyonlarının azaltılmasını sağlamaktadır. Bu değerli malzemeler normal geri dönüşüm akışında geri dönüştürülebilmektedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …