Ana içeriğe atla

Fransa'da 1 Ocak 2020'den itibaren Tek Kullanımlık Plastik Yasaklanıyor

1 Ocak itibariyle, 3 adet tek kullanımlık plastik ürünü olan tabak, bardak ve kulak çubuğu ülke çapında yasaklanacak. Gelecek sene itibariyle hükümetin 2040 yılına kadar bütün tek kullanımlık plastikleri yürürlükten kaldırma hedefi dahilinde daha fazla ürünün de kapsama gireceği belirtiliyor.

Fransa'da aşamalı olarak tek kullanımlık plastik ürünlerin tedavülden kaldırılması planlanıyor


1 Ocak 2021 itibariyle plastik pipet ve tek kullanımlık çatal bıçakların da kapsama gireceği belirtiliyor.

27 Aralık 2019’da yayınlanan hükümet kararnamesi ile yasak yayınlandı ve bu sayede Avrupa Birliği direktifine uygunluk sağlanması hedeflendi. Kararnameye göre tek kullanımlık plastikler hedeflenen kullanımıyla aynı olarak tekrar kullanım için tasarlanmış olmayan olarak tanımlanıyor.

Yasaklanmış ürünleri hali hazırda satan marketler, bu tarihten önce üretildiyse veya ithal edildiyse, 1 Ocak’tan itibaren altı ay daha ürünleri satabilecekler.

Karanamede kompostlanabilir ve yüzde elliden fazla organik malzemeden üretilen ürünler için geçici bir muafiyet de bulunuyor. Aynı zamanda sağlık ve cezaevi tesislerinde ve tren ve uçak gibi ulaşım araçlarında da muafiyet mevcut. Fakat bu durum da Temmuz 2021’e kadar devam edecek.

Bu kararname Fransa yasama organının daha geniş kapsamlı anti-atık yasasını tartışması sırasında yayınlandı. Yasanın döngüsel ekonomiyi destekleyemeyi hedefleyen ilk versiyonu, parlamentodan Aralık ayının başında geçti. Bu yasaya göre 2040 yılına kadar bütün tek kullanımlık plastiklerin tedavülden kalkması ve 2025’e kadar da bütün plastiklerin geri dönüştürülebilir olması hedefleniyor. Buna göre plastik ürünler aşamalı olarak durdurulacak ve geri dönüşüm anahatları da Fransa çapında 2022’nin sonuna kadar standart haline getirilecek.

Kaynak: https://www.france24.com/en/20191231-france-begins-phasing-out-single-use-plastics

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.