Ana içeriğe atla

Fransa'da 1 Ocak 2020'den itibaren Tek Kullanımlık Plastik Yasaklanıyor

1 Ocak itibariyle, 3 adet tek kullanımlık plastik ürünü olan tabak, bardak ve kulak çubuğu ülke çapında yasaklanacak. Gelecek sene itibariyle hükümetin 2040 yılına kadar bütün tek kullanımlık plastikleri yürürlükten kaldırma hedefi dahilinde daha fazla ürünün de kapsama gireceği belirtiliyor.

Fransa'da aşamalı olarak tek kullanımlık plastik ürünlerin tedavülden kaldırılması planlanıyor


1 Ocak 2021 itibariyle plastik pipet ve tek kullanımlık çatal bıçakların da kapsama gireceği belirtiliyor.

27 Aralık 2019’da yayınlanan hükümet kararnamesi ile yasak yayınlandı ve bu sayede Avrupa Birliği direktifine uygunluk sağlanması hedeflendi. Kararnameye göre tek kullanımlık plastikler hedeflenen kullanımıyla aynı olarak tekrar kullanım için tasarlanmış olmayan olarak tanımlanıyor.

Yasaklanmış ürünleri hali hazırda satan marketler, bu tarihten önce üretildiyse veya ithal edildiyse, 1 Ocak’tan itibaren altı ay daha ürünleri satabilecekler.

Karanamede kompostlanabilir ve yüzde elliden fazla organik malzemeden üretilen ürünler için geçici bir muafiyet de bulunuyor. Aynı zamanda sağlık ve cezaevi tesislerinde ve tren ve uçak gibi ulaşım araçlarında da muafiyet mevcut. Fakat bu durum da Temmuz 2021’e kadar devam edecek.

Bu kararname Fransa yasama organının daha geniş kapsamlı anti-atık yasasını tartışması sırasında yayınlandı. Yasanın döngüsel ekonomiyi destekleyemeyi hedefleyen ilk versiyonu, parlamentodan Aralık ayının başında geçti. Bu yasaya göre 2040 yılına kadar bütün tek kullanımlık plastiklerin tedavülden kalkması ve 2025’e kadar da bütün plastiklerin geri dönüştürülebilir olması hedefleniyor. Buna göre plastik ürünler aşamalı olarak durdurulacak ve geri dönüşüm anahatları da Fransa çapında 2022’nin sonuna kadar standart haline getirilecek.

Kaynak: https://www.france24.com/en/20191231-france-begins-phasing-out-single-use-plastics

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …