Ana içeriğe atla

Kaneka 5000 ton kapasiteli PHBH® üretim tesisini tamamladı


Kaneka Co Ltd şirketi (Minato-ku, Tokyo merkezli) Kaneka biyobozunur polimeri PHBH için Takasago üretim tesisindeki kapasite arttırımını planlanan vakit içerisinde tamamladı. Bitirme seremonisi 17 Aralık’ta yapıldı. Tesis için yaklaşık 2.5 milyar yen (41 milyon EUR) (1) yatırım yapıldı ve üretim kapasitesi daha önceki kapasitenin 5 katı olan yıllık 5000 ton seviyesine getirildi.

Son yıllarda, mikroplastiklerden kaynaklanan deniz kirliliği ekosistemleri etkilemesi sebebiyle küresel çapta sosyal bir problem haline geldi. Kaneka tarafından geliştirilen, %100 oranında biyo-kaynaklı biyopolimer olan PHBH’nin deniz suyunda biyobozunma özelliği bulunuyor. Malzeme OK Biodegradable MARINE sertifikasına sahip (2) ve deniz kirliliğinin azaltılmasına fayda sağlayacağı düşünülüyor. Amerikan Gıda Birliği olan FDA da polimeri pozitif listeye ekledi. Aynı zamanda Besin Güvenliği Konseyi (3) ve Avrupa Komisyonu (4) tarafından da pozitif görüş bildiriliyor.

Avrupa’da tek kullanımlık plastiklerin azaltılması için çeşitli regulasyonlar uygulanmaya başlıyor. Özellikle Fransa’da Ocak 2020 itibariyle regulasyonlar daha sıkılaştırıldı ve PHBH satışlarının hızlı bir şekilde yayılması bekleniyor. Japonya’da Seven-Eleven firmasının yaklaşık 10bin mağazasında PHBH pipetler Kasım ayından beri kullanılıyor. Kaneka, kozmetik firmalarından Shieseido ile de ortak bir şekilde kozmetik şişeleri geliştiriyor. Aynı zamanda birçok küresel marka sahipleri pipet, plastik poşet, tek kullanımlık çatal bıçak, yemek kapları ve ambalaj malzemeleri gibi birçok uygulama üzerinde çalışıyor. 5000 tonluk tesisin de kısa zaman içerisinde tüm kapasiteyle çalışması bekleniyor.

Aynı zamanda büyük ölçekli seri üretim tesisinin de inşaa edilmesi konusunda erken zamanda karar verilmesi bekleniyor. Bu sayede gerekli sürede küresel ölçekte büyüyen talebi karşılamak mümkün olabilecek.

Kaneka firmasının yeni PHBH biyoreaktörü
Açıklamalar:

1) Kaneka firması Eylül 2019’da yeşil tahvil (çevre tahvili) çıkararak PHBH üretim tesislerinin ve AR-GE’sinin fonlanmasını sağlamayı amaçladı. Bu sayede de 5 million yen yatırım toplandı ve bu Japon bir kimyasal firmasının çıkardığı ilk kurumsal tahvil oldu.

2) Deniz suyunda (30C) 6 ay içerisinde biyobozunma seviyesi %90 üzerinde olmalı. 2017 Eylül ayında sertifika Belçika’da bulunan uluslararası sertifikasyon kurumu olan Vincotte (şimdiki adı Tuv Austria) firmasından alındı.

3) Japonya’da güvenli ve hijyenik gıda ekipmanları, kapları ve ambalajları sağlamayı amaçlayan bir endüstri grubu

4) Avrupa Birliği’nin yasa tasarıları teklifinden ve karar uygulamalardan sorumlu politika uygulama ajansıYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.