Ana içeriğe atla

Kaneka 5000 ton kapasiteli PHBH® üretim tesisini tamamladı


Kaneka Co Ltd şirketi (Minato-ku, Tokyo merkezli) Kaneka biyobozunur polimeri PHBH için Takasago üretim tesisindeki kapasite arttırımını planlanan vakit içerisinde tamamladı. Bitirme seremonisi 17 Aralık’ta yapıldı. Tesis için yaklaşık 2.5 milyar yen (41 milyon EUR) (1) yatırım yapıldı ve üretim kapasitesi daha önceki kapasitenin 5 katı olan yıllık 5000 ton seviyesine getirildi.

Son yıllarda, mikroplastiklerden kaynaklanan deniz kirliliği ekosistemleri etkilemesi sebebiyle küresel çapta sosyal bir problem haline geldi. Kaneka tarafından geliştirilen, %100 oranında biyo-kaynaklı biyopolimer olan PHBH’nin deniz suyunda biyobozunma özelliği bulunuyor. Malzeme OK Biodegradable MARINE sertifikasına sahip (2) ve deniz kirliliğinin azaltılmasına fayda sağlayacağı düşünülüyor. Amerikan Gıda Birliği olan FDA da polimeri pozitif listeye ekledi. Aynı zamanda Besin Güvenliği Konseyi (3) ve Avrupa Komisyonu (4) tarafından da pozitif görüş bildiriliyor.

Avrupa’da tek kullanımlık plastiklerin azaltılması için çeşitli regulasyonlar uygulanmaya başlıyor. Özellikle Fransa’da Ocak 2020 itibariyle regulasyonlar daha sıkılaştırıldı ve PHBH satışlarının hızlı bir şekilde yayılması bekleniyor. Japonya’da Seven-Eleven firmasının yaklaşık 10bin mağazasında PHBH pipetler Kasım ayından beri kullanılıyor. Kaneka, kozmetik firmalarından Shieseido ile de ortak bir şekilde kozmetik şişeleri geliştiriyor. Aynı zamanda birçok küresel marka sahipleri pipet, plastik poşet, tek kullanımlık çatal bıçak, yemek kapları ve ambalaj malzemeleri gibi birçok uygulama üzerinde çalışıyor. 5000 tonluk tesisin de kısa zaman içerisinde tüm kapasiteyle çalışması bekleniyor.

Aynı zamanda büyük ölçekli seri üretim tesisinin de inşaa edilmesi konusunda erken zamanda karar verilmesi bekleniyor. Bu sayede gerekli sürede küresel ölçekte büyüyen talebi karşılamak mümkün olabilecek.

Kaneka firmasının yeni PHBH biyoreaktörü
Açıklamalar:

1) Kaneka firması Eylül 2019’da yeşil tahvil (çevre tahvili) çıkararak PHBH üretim tesislerinin ve AR-GE’sinin fonlanmasını sağlamayı amaçladı. Bu sayede de 5 million yen yatırım toplandı ve bu Japon bir kimyasal firmasının çıkardığı ilk kurumsal tahvil oldu.

2) Deniz suyunda (30C) 6 ay içerisinde biyobozunma seviyesi %90 üzerinde olmalı. 2017 Eylül ayında sertifika Belçika’da bulunan uluslararası sertifikasyon kurumu olan Vincotte (şimdiki adı Tuv Austria) firmasından alındı.

3) Japonya’da güvenli ve hijyenik gıda ekipmanları, kapları ve ambalajları sağlamayı amaçlayan bir endüstri grubu

4) Avrupa Birliği’nin yasa tasarıları teklifinden ve karar uygulamalardan sorumlu politika uygulama ajansıYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …