Ana içeriğe atla

Sri Lanka'da Keells Meyve Sebze Poşetlerini Kompostlanabilir Yapıyor

Dünyadaki birçok kurumsal firma plastik kullanımının azaltımı yönünde kararlar almaya devam ediyorken, yeni cesur bir hamle de Sri Lanka adasından geldi. Sri Lanka’nın Keells adlı süpermarket zinciri plastik kullanımını azaltma yönünde adımlar atmaya devam ediyor. Adadaki üç büyük zincirden biri olan firma meyve ve sebze poşetlerinde kompostlanabilir poşet kullanımına geçme kararı aldı.Keells marketleri 2019 temmuz ayında cesur bir taahhütte bulundu, tek kullanımlık plastik torbaların 2025 yılına market içinde hazırlanan hazır gıdaların plastik ambalajını 2025 yılına kadar %50 oranında azaltma hedefine başladı..

Birkaç girişim gerçekleştirildi ve bunun sonucunda 50.000'den fazla müşterinin kendi çantalarını mağazalara getirdiler. Aynı zamanda balık ve et ürünleri için kendi konteynerlerini getiren önemli sayıda müşteriler de oldu.

Müşterilerin sürekli olarak verdiği olumlu geri bildirimlerle bu cesaret verici gelişmeler, Keells'in bu yolculuğun 2. aşamasına geçmesi kararını vermesini sağladı.

Yeni alınan kararla birlikte, et ve deniz ürünleriyle beraber meyve-sebze reyonunda da kompostlanabilir poşetlerin kullanımına karar verildi. Bu sayede polietilen poşetler %35 oranında kompostlanabilir poşetler ile dönüştürülmüş olucak.

Keells, müşterileri Keells ile aktif olarak ortaklık yaptıkları için ödüllendirmek amacıyla alışveriş yaparken getirdikleri her çok kullanımlık çanta için 4 Rs indirim sunmaya da devam ediyor. “Bu girişim aynı zamanda ekip üyelerinin tek kullanımlık polietilen / plastik kullanımını azaltmak için mevcut çalışma rutinlerini nasıl yeniden değerlendirebileceği konusunda kurumsal düzeyde yürütülüyor.

Keells Pazarlama Müdürü Nilusha Fernando, “Aralık 2019'da tüm Keells Mağazaları'nda kutlama dekorunun çevre dostu malzemelerden yapılmasıyla bu fikirlerden biri hayat buldu” dedi.

John Keells Group Başkanı, Charitha Subasinghe, “Bir bulmaca haline gelen plastik sorunu ancak çözmek için bir araya gelen tüm paydaşlar ile çözülebilir. Plastik kullanımını azaltmak için bazı alternatifler bulmak diğerlerinden daha zordu, ancak başladığımız bu yolculuğa devam etmek için çaba göstereceğiz” şeklinde konuyla ilgili fikrini belirtti.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.