Ana içeriğe atla

Sri Lanka'da Keells Meyve Sebze Poşetlerini Kompostlanabilir Yapıyor

Dünyadaki birçok kurumsal firma plastik kullanımının azaltımı yönünde kararlar almaya devam ediyorken, yeni cesur bir hamle de Sri Lanka adasından geldi. Sri Lanka’nın Keells adlı süpermarket zinciri plastik kullanımını azaltma yönünde adımlar atmaya devam ediyor. Adadaki üç büyük zincirden biri olan firma meyve ve sebze poşetlerinde kompostlanabilir poşet kullanımına geçme kararı aldı.Keells marketleri 2019 temmuz ayında cesur bir taahhütte bulundu, tek kullanımlık plastik torbaların 2025 yılına market içinde hazırlanan hazır gıdaların plastik ambalajını 2025 yılına kadar %50 oranında azaltma hedefine başladı..

Birkaç girişim gerçekleştirildi ve bunun sonucunda 50.000'den fazla müşterinin kendi çantalarını mağazalara getirdiler. Aynı zamanda balık ve et ürünleri için kendi konteynerlerini getiren önemli sayıda müşteriler de oldu.

Müşterilerin sürekli olarak verdiği olumlu geri bildirimlerle bu cesaret verici gelişmeler, Keells'in bu yolculuğun 2. aşamasına geçmesi kararını vermesini sağladı.

Yeni alınan kararla birlikte, et ve deniz ürünleriyle beraber meyve-sebze reyonunda da kompostlanabilir poşetlerin kullanımına karar verildi. Bu sayede polietilen poşetler %35 oranında kompostlanabilir poşetler ile dönüştürülmüş olucak.

Keells, müşterileri Keells ile aktif olarak ortaklık yaptıkları için ödüllendirmek amacıyla alışveriş yaparken getirdikleri her çok kullanımlık çanta için 4 Rs indirim sunmaya da devam ediyor. “Bu girişim aynı zamanda ekip üyelerinin tek kullanımlık polietilen / plastik kullanımını azaltmak için mevcut çalışma rutinlerini nasıl yeniden değerlendirebileceği konusunda kurumsal düzeyde yürütülüyor.

Keells Pazarlama Müdürü Nilusha Fernando, “Aralık 2019'da tüm Keells Mağazaları'nda kutlama dekorunun çevre dostu malzemelerden yapılmasıyla bu fikirlerden biri hayat buldu” dedi.

John Keells Group Başkanı, Charitha Subasinghe, “Bir bulmaca haline gelen plastik sorunu ancak çözmek için bir araya gelen tüm paydaşlar ile çözülebilir. Plastik kullanımını azaltmak için bazı alternatifler bulmak diğerlerinden daha zordu, ancak başladığımız bu yolculuğa devam etmek için çaba göstereceğiz” şeklinde konuyla ilgili fikrini belirtti.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…