Ana içeriğe atla

SUKANO'dan 3D Filamentler için Darbe Dayanımını Arttırıcı Katkı

SUKANO firması PLA ve PET gibi polimerlerin performanslarını arttırıcı katkılar geliştiren ve piyasaya sunan öncü firmalardan biri olarak son zamanlarda oldukça popülerleşip yaygınlaşan 3D yazıcılar için de yeni çözümler sunuyor.

3D yazıcılarda sarf malzeme olarak kullanılan filamentler genel olarak ABS, PLA  ve PETG gibi çeşitli mekanik özelliklere sahip polimerlerden üretiliyor. Bu polimerler arasında PLA polimeri 3d yazıcılarda kullanılan filamentlerin üretiminde gerek bitkisel kaynaklardan üretilmesi gibi sağlık sebeplerinden dolayı, gerek de daha düşük sıcaklıklarda işlenebilmesi açısından yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Fakat PLA polimeri tek başına kırılganlık başta olmak üzere, düşük ısı dayanımı gibi diğer sebeplerden dolayı da dezavantaj yaratabiliyor.

PLA im S687 katkısının 3d yazıcı filamentlerine etkileri

Bu problemleri aşmak adına İsviçre'nin önde gelen masterbatch üreticilerinden Sukano firması PLA'ya katkı olarak eklenerek, PLA'nın başta darbe dayanımı olmak üzere, PLA'dan üretilen filamentin de özelliklerini geliştirecek bir katkı çözümü sunuyor. PLA im S687 kodlu bu ürünü PLA polimerine filament üretimi sırasında %20-30 civarında eklendiği zaman önemli avantajlar sağlıyor. Bu avantajlar arasında, görüntünün daha parlak olması, 3d baskı kolaylığı, yüzey kalitesinde iyileşme, daha sertlik, katmanlar arası daha kolay yapışma, filament kırılmalarının olmaması ve üründe yamulmaların olmaması bulunuyor.

Sukano firmasının katkılarını Türkiye'de Kumru Kimya firması tedarik ediyor. Sukano firması bu uygulama dışında, enjeksiyon ve termoform gibi PLA uygulamalarında da kullanabileceğiniz çeşitli PLA katkılarını da üretmektedir.

Kumru Kimya firmasının iletişim bilgilerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
http://biyoplastik.com.tr/iletisim.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…