Ana içeriğe atla

SUKANO'dan 3D Filamentler için Darbe Dayanımını Arttırıcı Katkı

SUKANO firması PLA ve PET gibi polimerlerin performanslarını arttırıcı katkılar geliştiren ve piyasaya sunan öncü firmalardan biri olarak son zamanlarda oldukça popülerleşip yaygınlaşan 3D yazıcılar için de yeni çözümler sunuyor.

3D yazıcılarda sarf malzeme olarak kullanılan filamentler genel olarak ABS, PLA  ve PETG gibi çeşitli mekanik özelliklere sahip polimerlerden üretiliyor. Bu polimerler arasında PLA polimeri 3d yazıcılarda kullanılan filamentlerin üretiminde gerek bitkisel kaynaklardan üretilmesi gibi sağlık sebeplerinden dolayı, gerek de daha düşük sıcaklıklarda işlenebilmesi açısından yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Fakat PLA polimeri tek başına kırılganlık başta olmak üzere, düşük ısı dayanımı gibi diğer sebeplerden dolayı da dezavantaj yaratabiliyor.

PLA im S687 katkısının 3d yazıcı filamentlerine etkileri

Bu problemleri aşmak adına İsviçre'nin önde gelen masterbatch üreticilerinden Sukano firması PLA'ya katkı olarak eklenerek, PLA'nın başta darbe dayanımı olmak üzere, PLA'dan üretilen filamentin de özelliklerini geliştirecek bir katkı çözümü sunuyor. PLA im S687 kodlu bu ürünü PLA polimerine filament üretimi sırasında %20-30 civarında eklendiği zaman önemli avantajlar sağlıyor. Bu avantajlar arasında, görüntünün daha parlak olması, 3d baskı kolaylığı, yüzey kalitesinde iyileşme, daha sertlik, katmanlar arası daha kolay yapışma, filament kırılmalarının olmaması ve üründe yamulmaların olmaması bulunuyor.

Sukano firmasının katkılarını Türkiye'de Kumru Kimya firması tedarik ediyor. Sukano firması bu uygulama dışında, enjeksiyon ve termoform gibi PLA uygulamalarında da kullanabileceğiniz çeşitli PLA katkılarını da üretmektedir.

Kumru Kimya firmasının iletişim bilgilerine aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
http://biyoplastik.com.tr/iletisim.html

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.