Ana içeriğe atla

Taco Bell Firması Hedeflerine Kompostlanabilir Ambalajları Ekledi

Taco Bell şirketi, yerel altyapının izin verdiği ölçüde (her belediyede bu atık bertaraf yöntemleri desteklenmeyebilir) restoranlara geri dönüşüm ve kompostlama kutuları kuracak ve yeni ambalaj malzemelerinde kanser, tiroid hastalığı ve düşük doğum  gibi olumsuz sağlık etkileri ile ilişkilendirilen PFAS, fitalatlar ve BPA kimyasallarının bulunmamasına gayret edecek.

Taco Bell karbon ayakizini azaltma yönünde taahhüt belgesi yayınladı


Taco Bell’in küresel beslenme ve sürdürülebilirlik yöneticisi Missy Schaaphok, markanın yeni ambalajların nasıl olacağını hala anlamaya çalıştıklarını söyledi.  “Ambalajlarımız söz konusu olduğunda kolaylık ve işlevselliklerin çok iyi olmasını sağlamak istiyoruz” şeklinde ifade etti.. “Tabii ki, görünüm ve his değişebilir - özellikle siyah plastiklerden, örneğin  kaselerimizde, lif bazlı olabilecek başka bir şeye geçersek, buu dramatik bir değişiklik olacak, ancak bunu sağlamak istiyoruz. . . müşterilerin aynı deneyimi yaşamasını sağlamak istiyoruz, ancak sürdürülebilirlik unsurları göz önünde bulundurularak. ”

Schaaphok, mevcut Taco Bell ambalajının ne kadar atık ürettiğini açıklamazken ya da bu taahhüdün ne kadar israfı azaltacağını tam olarak belirtmezken, ancak bu konularda çok fazla dahili görüşme yaptıklarını söylüyor. “Neyi nerede uygulayacağımızı  ve ardından ilerlememizi nasıl düzgün bir şekilde izleyebileceğimizi ve bu etkileri her yıl nasıl yapabileceğimizi anlamak için tüm küresel sistemimizdeki tedarikçilerimiz ve bayilerimizle birlikte çalışıyoruz” diyor.

Taco Bell, ambalajlama sorunlarını meşhur üç R sırasına göre ele alacaktır: ambalajlama elemanlarını birleştirerek veya ortadan kaldırarak (reduce-azaltma); örneğin sadece yemek yiyebileceğiniz yerlerde yiyecek sepetleri sunarak yeniden kullanma (reuse- yeniden kullan); ve kompostlanabilir ve geri dönüştürülebilir elementlerin geldiği geri dönüşüm (recycle - geri dönüştür.). “Bu bizim için büyük, büyük bir odak noktası olacak” diyor Schaaphok, “böylece ambalajlarımızın tamamının geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir olmasını sağlayabiliyoruz. Özellikle ne tür bir kompozitin kabul edilebileceğine yönetimde karar verilecektir. “ABD genelinde 7.000 restoranımız var” diyor. “Ambalajların kompost haline gelme olasılığının en yüksek olduğundan emin olmak istiyoruz.”Ambalajların geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir olması amaçlanıyor.
Bazı Taco Bell ambalajları zaten bu taahüde uyuyor, ancak sürdürülebilir iddialarından bazıları şirketin hedefine ulaşmada çok fazla semantik yol açtığını açıkça ortaya koyuyor: Schaaphok, Mini Skillet Bowl'un mikrodalga güvenli olduğu için “yeniden kullanılabilir” kabul edildiğini, ve şirketin web sitesi onları yıkamanızı ve “knickknack'ler için depolama alanı” olarak kullanmanızı önerir. 2025 yılına kadar teorik olarak bu kadar kaç öğe “dayanıklı” olacak? Plastik acı sos paketleri ile ne yapacakları da açık bir soru olmaya devam ediyor.

Şirket halihazırda yasal olarak gerekli olan yerlerde kompostlanabilir veya kağıt pipetler sağlamaya çalışıyor. En büyük zorluğun iletişim ile ilgili olacağı düşünülüyor. Şirket, çalışanlarına yönelik eğitim materyalleri geliştirecek, böylece müşterilerin Taco Bell lokasyonlarında ambalajı uygun bir şekilde atmalarına yardımcı olacak ve siparişleri alan müşterilerin onunla ne yapacağını bilmesi için ambalaj üzerine iletişim dahil edecek.

Taco Bell'in hala çözmesi gereken çok şey var - belirli bir ekip, sürdürülebilirlik, işlevsellik ve iletişime odaklanarak ambalajı yeniden düşünmek için ambalaj tedarikçileriyle çalışmaya odaklanacak - ancak Schaaphok 2025 hedefini ulaşabileceklerinden emin. “Bugün ambalajımızın büyük bir kısmı zaten geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir, bu nedenle olmayan öğelere odaklanacağız” diye ekliyor ve bu ambalaj elemanları için bölgesel testler bu yıl boyunca gerçekleşecek.

Atık hedeflerini tamamlamak için şirket, McDonald's ve Burger King'in daha fazla bitki bazlı seçenek eklemesine rağmen, ABD'deki vejetaryenler için bir numaralı hızlı servis restoranı olmaya çalıştığını söylüyor. Vejetaryen fasulye proteinleri ve özelleştirilebilir menüsü (veganlar için bir ipucu: siparişinizi mayo bazlı soslar, peynirler ve ekşi krema yerine“fresk tarzı” pico de gallo sosu ile isteyin) yapmak için Amerikan Vejetaryen Derneği sertifikalı gıda seçenekleri sunan bir hızlı servis restorano olmaya çalışacak . .

Sürdürülebilir hedefler çerçevesinde vejeteryan seçenekler de arttırılmak isteniyor


Schaaphok, “Şimdi odaklandığımız şey müşterilerin vejeteryan seçeneklere erişimini kolaylaştırmak olacaktır, böylece daha fazla vejetaryen içerik olsun ya da insanların [vejetaryen] 'e nasıl erişebileceği veya sipariş edebileceği konusunda bizden daha fazlasını bekleyebilirsiniz. “Bu ayrıntılardan daha fazlası henüz gelmedi, ama. . . temel olarak, Taco Bell'de vejeterayan siparişi vermeyi daha kolay hale getirip ve bunu benzersiz bir Taco Bell tarzında yapmaya çalışacağız. ”

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.