Ana içeriğe atla

Termoplastik Elastomer TPE Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Termoplastik Elastomer (TPE) Nedir? 


Kısaca, TPE'ler, kauçuk ailesinden olan ve kauçuk özellikleri ile plastiklerin geri dönüştürülebilirliği ve işleme avantajlarını birleştiren kauçuk benzeri malzemelerdir.

TPE'nin Bilimsel Boyutu


Termoplastiklerde olduğu gibi, TPE'ler de ısıtıldığında ve sürtünme kuvveti uygulandığında, serbest akışlı hale gelir ve soğutulduğunda orijinal yapılarını ve kararlılıklarını geri kazanırlar. Termoset kauçuklarda meydana gelen kimyasal çapraz bağlantının aksine, TPE, ısı uygulaması ile tersine çevrilebilen tamamen saf bir fiziksel çapraz bağlamayı içerir. Bu durum sayesinde tüm üretim atıklarının yeniden kullanılmasını mümkün kılar ve ömrünü tamamlamış ürünler geri dönüştürülüp kolayca tekrar işlenebilir.

TPE'ler, çapraz bağlı kauçuğa benzer elastikiyet özelliğine sahiptir. Yumuşaklık ve sertlik değerleri Shore durometer ölçeğinde ölçülür. TPE'ler neredeyse ultra jel hissiyatındaki 0 Shore A'dan sert özellikteki 65 Shore D'ye kadar ölçülen her aralıkta üretilebilmektedir.

Bu tasarım esnekliği, yüksek performans ve işleme kolaylığı sayesinde, birçok tasarımcının tercih ettikleri malzeme olarak TPE'lere gittikçe daha fazla yönelmesini sağlamıştır. TPE'ler otomotiv, medikal, inşaat, elektrik, cihaz, ambalaj ve endüstriyel pazarlarda çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır ve TPE'ler için her zaman yeni kullanım alanları geliştirilmektedir.

TPE malzemelerin altı genel sınıfı vardır


Stirenik blok kopolimerleri (SBS, SEBS bazlı TPE-s veya TPS bileşikleri)
Poliolefin karışımları (TPE-O veya TPO)
Elastomerik alaşımlar (TPE-V veya TPV)
Termoplastik poliüretanlar (TPE-U veya TPU)
Termoplastik kopolyester (TPE-E veya TPC))
Termoplastik poliamidler (TPE-A veya TPA)


Biyo-TPE nedir?


Son zamanlarda biyopolimer tüketiminin artması sebebiyle bütün petrokimya hammaddelerinin alternatifi olacak şekilde biyopolimerler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Polietilen hammaddesinin biyolojik kaynaklarından üretilen çeşidi kullanılarak TPE-S ve TPE-O çeşitlerinin biyolojik kaynaklardan üretilen çeşitleri de bu sayede geliştirilmiştir. Alman FKUR firması da bu ürünlerini Terraprene markası altında sunmaktadır. Biyolojik kaynaklardan elde edilen Biyo-TPE malzemesinin detaylarını aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.http://www.biyoplastik.com.tr/fkur-terraprene-biotpe.htmlYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir. Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte. İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve

Biyopolimerlere Giriş.. Biyopolimer Nedir, Çeşitleri, Farkları

Biyopolimerler canlı organizmalar tarafından üretilen polimerlerdir. Selüloz, nişasta, kitin, proteinler, peptidler, DNA ve RNA biyopolimerlere örnek olarak gösterilebilir. Sayılan bu biyopolimerler sırasıyla şeker, amino asit ve nükleotid adı verilen monomerlerden oluşmaktadır (Mohanty ve ark., 2005). Selüloz Dünya’da hem en çok bulunan biyopolimer hem de organik bileşiktir. Bitkilerin yaklaşık %33’lük bir kısmını selüloz oluşturmaktadır. Pamuğun selüloz içeriği %90 iken, ağaçların %50’sini selüloz oluşturmaktadır (Klemm ve ark., 2004). Bazı biyopolimerler biyolojik olarak yıkılabilirler. Bu da mikroorganizmalar tarafından karbondioksit ve suya yıkılabildikleri anlamına gelir. Ek olarak biyoyıkılabilir biyopolimelerin bir kısmı kompost edilebilir. Bu da endüstriyel kompostlama prosesiyle altı ay içerisinde %90’ına kadar yıkılabilmeleri anlamına gelmektedir. Bu özelliğe sahip olan biyopolimerler Avrupa Standardı EN 13432 (2000)’e göre kompostlanabilir sembolü

Hollandalı Attero Organik Atıktan Biyoplastik Üretmeyi Hedefliyor

Hollandalı atık arıtma şirketi Attero; bitki, meyve ve bahçe atığından plastik üretebileceği bir işletmenin temellerini atmaya çalışıyor. Yerel medya kurumlarına göre şirket Venlo ana merkezinde biyoplastik üretim denemelerine başlamış durumda. Attero 2014 yılı itibariyle pilot tesisini çalıştırmayı planlarken, ticari üretime de önümüzdeki 3-4 sene içerisinde geçmeyi planlıyor. Attero'da 800 kişi çalışıyor ve 2012 yılında 325 milyon EUR'luk iş hacmine sahipti. 2012 yılında 685bin ton organik atığı işleyen şirket, ülkenin 15 bölgesinde biyogaz üretimi gerçekleştirirken, Hollanda'nın ev atıklarının %40'ını da arıtıyor.  Proje geliştiricisi, Olaf Fennis, firmanın finansal desteği Hollanda hükümeti tarafından alacağını ve bu destek sayesinde üretim fiyatı ile pazar fiyatı arasındaki farkın finansmanının sağlanacağı belirtiyor.