Ana içeriğe atla

Termoplastik Elastomer TPE Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Termoplastik Elastomer (TPE) Nedir? 


Kısaca, TPE'ler, kauçuk ailesinden olan ve kauçuk özellikleri ile plastiklerin geri dönüştürülebilirliği ve işleme avantajlarını birleştiren kauçuk benzeri malzemelerdir.

TPE'nin Bilimsel Boyutu


Termoplastiklerde olduğu gibi, TPE'ler de ısıtıldığında ve sürtünme kuvveti uygulandığında, serbest akışlı hale gelir ve soğutulduğunda orijinal yapılarını ve kararlılıklarını geri kazanırlar. Termoset kauçuklarda meydana gelen kimyasal çapraz bağlantının aksine, TPE, ısı uygulaması ile tersine çevrilebilen tamamen saf bir fiziksel çapraz bağlamayı içerir. Bu durum sayesinde tüm üretim atıklarının yeniden kullanılmasını mümkün kılar ve ömrünü tamamlamış ürünler geri dönüştürülüp kolayca tekrar işlenebilir.

TPE'ler, çapraz bağlı kauçuğa benzer elastikiyet özelliğine sahiptir. Yumuşaklık ve sertlik değerleri Shore durometer ölçeğinde ölçülür. TPE'ler neredeyse ultra jel hissiyatındaki 0 Shore A'dan sert özellikteki 65 Shore D'ye kadar ölçülen her aralıkta üretilebilmektedir.

Bu tasarım esnekliği, yüksek performans ve işleme kolaylığı sayesinde, birçok tasarımcının tercih ettikleri malzeme olarak TPE'lere gittikçe daha fazla yönelmesini sağlamıştır. TPE'ler otomotiv, medikal, inşaat, elektrik, cihaz, ambalaj ve endüstriyel pazarlarda çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır ve TPE'ler için her zaman yeni kullanım alanları geliştirilmektedir.

TPE malzemelerin altı genel sınıfı vardır


Stirenik blok kopolimerleri (SBS, SEBS bazlı TPE-s veya TPS bileşikleri)
Poliolefin karışımları (TPE-O veya TPO)
Elastomerik alaşımlar (TPE-V veya TPV)
Termoplastik poliüretanlar (TPE-U veya TPU)
Termoplastik kopolyester (TPE-E veya TPC))
Termoplastik poliamidler (TPE-A veya TPA)


Biyo-TPE nedir?


Son zamanlarda biyopolimer tüketiminin artması sebebiyle bütün petrokimya hammaddelerinin alternatifi olacak şekilde biyopolimerler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Polietilen hammaddesinin biyolojik kaynaklarından üretilen çeşidi kullanılarak TPE-S ve TPE-O çeşitlerinin biyolojik kaynaklardan üretilen çeşitleri de bu sayede geliştirilmiştir. Alman FKUR firması da bu ürünlerini Terraprene markası altında sunmaktadır. Biyolojik kaynaklardan elde edilen Biyo-TPE malzemesinin detaylarını aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.http://www.biyoplastik.com.tr/fkur-terraprene-biotpe.htmlYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Poliüretan Polimeri Nedir- Kullanım Alanları- Biyobazlı Poliüretanlar

Blogumuzda Poliüretan dosyasını da açıyoruz. İlk defa 75 sene önce Almanya'da bir laboratuvarda sentezlenen bu polimerin geçmişten günümüze olan macerasını size anlatıyoruz.
Bu yazımızda size geçmişten günümüze ve biyopolimerlere ulaşan serüvende poliüretanların tarihi, nasıl üretildiği, yapısı ve kullanım alanlarına dair bilgileri vereceğiz. Son olarak yeni teknoloji ile birlikte son yıllarda poliüretan üretiminde kullanılan petrol bazlı kimyasalların nasıl ve hangi yenilenebilir kaynaklarla üretildikleri yani Biyobazlı Poliüretanlar hakkında bilgiler de vereceğiz.
2012 yılında poliüretan endüstrisi, ilk olarak Leverkusen şehrinde bu çok yönlü malzemenin ilk formunun oluşturulmasının üzerinden 75 yıl geçmesini kutladı. İlk olarak Otto Bayer tarafından 1937 yılında yapılan araştırmalar, elyaf olarak örülmek amaçlı yapışkan bir reçineydi. Amaç Amerika'da üretilen naylon elyaflar ile rekabet edebilmekti. Araştırma 2.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle dursa da, 1945 yılından …