Ana içeriğe atla

Termoplastik Elastomer TPE Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Termoplastik Elastomer (TPE) Nedir? 


Kısaca, TPE'ler, kauçuk ailesinden olan ve kauçuk özellikleri ile plastiklerin geri dönüştürülebilirliği ve işleme avantajlarını birleştiren kauçuk benzeri malzemelerdir.

TPE'nin Bilimsel Boyutu


Termoplastiklerde olduğu gibi, TPE'ler de ısıtıldığında ve sürtünme kuvveti uygulandığında, serbest akışlı hale gelir ve soğutulduğunda orijinal yapılarını ve kararlılıklarını geri kazanırlar. Termoset kauçuklarda meydana gelen kimyasal çapraz bağlantının aksine, TPE, ısı uygulaması ile tersine çevrilebilen tamamen saf bir fiziksel çapraz bağlamayı içerir. Bu durum sayesinde tüm üretim atıklarının yeniden kullanılmasını mümkün kılar ve ömrünü tamamlamış ürünler geri dönüştürülüp kolayca tekrar işlenebilir.

TPE'ler, çapraz bağlı kauçuğa benzer elastikiyet özelliğine sahiptir. Yumuşaklık ve sertlik değerleri Shore durometer ölçeğinde ölçülür. TPE'ler neredeyse ultra jel hissiyatındaki 0 Shore A'dan sert özellikteki 65 Shore D'ye kadar ölçülen her aralıkta üretilebilmektedir.

Bu tasarım esnekliği, yüksek performans ve işleme kolaylığı sayesinde, birçok tasarımcının tercih ettikleri malzeme olarak TPE'lere gittikçe daha fazla yönelmesini sağlamıştır. TPE'ler otomotiv, medikal, inşaat, elektrik, cihaz, ambalaj ve endüstriyel pazarlarda çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır ve TPE'ler için her zaman yeni kullanım alanları geliştirilmektedir.

TPE malzemelerin altı genel sınıfı vardır


Stirenik blok kopolimerleri (SBS, SEBS bazlı TPE-s veya TPS bileşikleri)
Poliolefin karışımları (TPE-O veya TPO)
Elastomerik alaşımlar (TPE-V veya TPV)
Termoplastik poliüretanlar (TPE-U veya TPU)
Termoplastik kopolyester (TPE-E veya TPC))
Termoplastik poliamidler (TPE-A veya TPA)


Biyo-TPE nedir?


Son zamanlarda biyopolimer tüketiminin artması sebebiyle bütün petrokimya hammaddelerinin alternatifi olacak şekilde biyopolimerler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Polietilen hammaddesinin biyolojik kaynaklarından üretilen çeşidi kullanılarak TPE-S ve TPE-O çeşitlerinin biyolojik kaynaklardan üretilen çeşitleri de bu sayede geliştirilmiştir. Alman FKUR firması da bu ürünlerini Terraprene markası altında sunmaktadır. Biyolojik kaynaklardan elde edilen Biyo-TPE malzemesinin detaylarını aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.http://www.biyoplastik.com.tr/fkur-terraprene-biotpe.htmlYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evde Kendi Biyoplastiğinizi Nasıl Üretebilirsiniz

Biyoplastiklerin en güzel tarafı tamamiyle petrolden bağımsız kaynaklardan üretilebilmeleridir. Buna ek olarak elinizde petrol dahi olsa normal plastik hammaddelerini üretebilmeniz için çok yüksek ısılara çıkabilecek teknolojik aletlere ve damıtma aletlerine ihtiyacınız vardır. Fakat biyoplastik tamamiyle evde bulunabilen basit maddeler ile üretilebilmektedir.

Greenplastics.net sitesinin desteğiyle hazırlanan ve 2008 yılında hazırlanmış olan 'Kendi biyoplastiğinizi yapın' adlı youtube videosu zamanında pek rağbet görmemiş olsa da son dönemdeki bazı haberler sonrasında tekrar gündeme getirilmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Aşağıda İngilizce olarak seyredebileceğiniz videoyu anlayamayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; öncelikle gerekli malzemeler açıklanıyor, bir ısıtıcı, bir tencere, su, nişasta, gliserin ve sirke. Son olarak da üretilen biyoplastiği yayıp kurutmak için düz bir yüzey ve aluminyum folyo da gerekmekte.

İşin biraz kimyasına inilirse; nişasta amiloz ve ami…

Kumru Kimya ve FKUR Plast Avrasya 2018'de Biyoplastik Çözümleri Sunuyor

Kumru Kimya firması her sene olduğu gibi bu sene de Alman çözüm ortağı FKUR firması ile ortak bir şekilde 5-8 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP fuar merkezinde düzenlenecek olan Plast Avrasya fuarında biyoplastik çözümlerini iş ortaklarıyla paylaşacak. Bu sene de küresel çapta giderek trend olma yolunda ilerleyen biyomalzemeler konusunda en yenilikçi çözümleri firmanın standında bulabileceksiniz.

Kumru Kimya firmasının Plast Avrasya fuarında öne çıkaracağı ürünler arasında özellikle bu sene Avrupa Parlamentosunda kullanımına sınırlama getirilmesi planlanan ve yerine sürdürülebilir alternatif çözümlerin kullanılması önerilen biyobozunur tek kullanımlık gıda servis ürünleri bulunuyor. Bu ürünler arasında Bio-Flex S7514 tek kullanımlık çatal bıçaklar için ön plana çıkan bir ürün olacak. Bu malzemenin piyasada bulunan diğer biyobozunur hammaddelere göre avantajı, çoklu kalıplarda kısa döngü zamanları ile çalışarak yüksek ısı dayanımı sağlaması olduğu söylenebilir.EN13432 standardı…